Nové parkovací zóny v Českých Budějovicích
Od listopadu budou v Českých Budějovicích nové parkovací zóny. Systém, který zatím byl platný v centru města chce radnice rozšířit o Pražské předměstí. Za roční parkovací kartu by měli na předměstí lidé, kteří zde bydlí, zaplatit 400 nebo 500 korun podle místa bydliště. V centru se platí 2000 korun. Sytém má umožnit i řadu slev, například pro tělesně postižené. Podle náměstka primátora osadí v říjnu na předměstí parkovací automaty a upraví dopravní značení. Od 2. října také začne v centru IGY fungovat informační místo dopravního podniku. Tam nebo na magistrátu bude možné vyřídit potřebné doklady. Získat pro obyvatele z předměstí povolení pro parkování půjde i elektronicky. Do budoucna se nebude vydávat karta, dotyčný automobil ale bude evidován v elektronickém systému. Prostřednictvím systému bude parkující vozidla kontrolovat se speciálními čtečkami městská policie. Tento nový parkovací systém zafinancovalo město České Budějovice několika miliony korun.
Kam dál?
Samson na náměstí v opravě
Když prvního září mířili žáci do škol, pískovcový Samson se poroučel z barokní kašny na náměstí Přemysla Otakara II., dominanty Českých Budějovic. Nezmizel proto, aby si jej prezident Miloš Zeman vzal s sebou do Číny jako loni plyšového Krtečka, ale aby uvolnil místo odborníkům Čevaku, kteří opravovali vedení vody ve sloupu aby z tlamy lva opět mohl vytrysknout osvěžující gejzír. Při úterním sundávání Samsona nemohl chybět známý jihočeský sochař a restaurátor Ivan Tlášek. „Tuhle kopii jsem dělal v letech 1989 a 1990," zavzpomínal sochař. „Instalovali jsme ji na kašnu právě v den prvních svobodných voleb. Tak jsme tenkrát na sokl zespodu napsali červenou barvou písmena OF, abychom tak lidem dali vědět, koho mají volit," usmívá se Ivan Tlášek, který byl včera zvědavý, zda se písmena dochovala, či zmizela pod nánosem prachu a špíny. Když se Samson konečně zhoupl ve vzduchu nad náměstím, mohli znalí lidé s bystrým zrakem skutečně zaregistrovat zašlá písmena OF s typickým obličejíkem uvnitř O. Více pak byla písmena čitelná, když sochu uložili na dno kontejneru. „Tak jsou ještě tady," komentoval spokojeně písmena monogramu Ivan Tlášek, zatímco Občanské forum už dávno vzala voda. Samson není jedinou kopií sochy, která zdobí město místo originálu. „Dělal jsem kopie i chrličů z kašny nebo sousoší morového sloupu na českobudějovickém Mariánském náměstí," vypočítává další napodobeniny Ivan Tlášek. „Socha Samsona je symbolem Budějovic, ale tam nahoře na plošině jsem nebyl rozechvělý trémou, jako spíš stářím," usmívá se sochař. „Zvykl jsem si na létající labutě, a kdybych neměl obrněné nervy, tuhle práci můžu vzdát," říká upřímně. „Když už je teď Samson dole, pořádně ho vyčistíme. Nyní už je socha Samsona zpět na svém místě. Jistě bude dalších mnoho let dominantou budějovického náměstí.
Zobrazit více
Útěk muže před strážníky
V sobotu ráno vyjížděla hlídka městské policie na oznámení o potyčce několika osob v ulici Kněžská. Mluvčí policie upřesnila, že se strážníkům přihlásil svědek události, který označil mladého muže postávajícího opodál jako jednoho z účastníků potyčky. Dvacetiletý muž s krvácejícím zraněním v obličeji však odmítl strážníkům prokázat svou totožnost a dal se na útěk. Po několika metrech však uklouzl na kluzkém povrchu vozovky a tvrdě dopadl na zem. Strážníci okamžitě zjistili, že muž pádem na zem utrpěl viditelné zranění levého lokte. Mladému muži tak policisté poskytli první pomoc a na místo přivolali zdravotnickou záchrannou službu. Mezitím u něj provedli orientační dechovou zkoušku na alkohol. Na dotaz strážníků ohledně jeho předchozího zranění v oblasti hlavy se muž svěřil, že se dostal do potyčky s neznámým mužem. Ten však před příjezdem hlídky zmizel. Celý případ bude řešit Policie ČR se sídlem v Českých Budějovicích.
Zobrazit více
Podvodníci dál zvoní u dveří
Nabízet zboží či služby na ulici nebo zvonit u dveří už více než rok nesmí takzvaní podomní prodejci. V Budějovicích to zakazuje vyhláška. Přesto podvodů spáchaných právě při takových praktikách příliš neubývá. Dokazují to zkušenosti pracovníků českobudějovické pobočky Sdružení na ochranu spotřebitelů. „Celkem jsme v loňském roce řešili tři tisíce pět set padesát tři podněty, z toho téměř dva a půl tisíce pro obyvatele Českých Budějovic," naznačuje vedoucí jihočeské poradny SOS Libuše Oulehlová. Právě při podomních prodejích se podle ní klienti poradny s nekalými praktikami setkávají velmi často. „Těšili jsme se, že takové případy omezí vyhláška, která v Českých Budějovicích podomní a pochůzkový prodej zakazuje. Ukazuje se ale, že málokdo ví, že může v případě setkání s takovým prodejcem volat městskou policii, že dotyčným za porušení vyhlášky hrozí pokuty. Lidé toho nevyužívají a podvody se dějí dál. Nejčastěji se lidé nechají zlákat nepoctivou nabídkou levnějších energií či telefonních služeb," naznačuje Libuše Oulehlová. Navzdory novému občanskému zákoníku se daří dál okrádat lidi i na reklamních akcích. Podvodníci jsou vynalézavější, předražené zboží nabízejí na tolika akcích najednou, že inspektoři nemohou na všechny poslat kontrolu. Velmi složité bývá také odstoupit od smlouvy a dostat zpět peníze. Podle mluvčí radnice Jitky Welzlové ale na porušení pravidel už někteří obchodníci doplatili. V roce 2013 správní odbor řešil šest případů a udělil tři pokuty v celkové výši 2000 Kč. Loni už to bylo 28 hříšníků. „Jednotlivci byli pokutováni v rozmezí od 500 do 2000 korun, celková výše udělených pokut byla 20 000 korun. Letos to je zatím šest případů, ve třech bylo udělena pokuta 1500 Kč a u třech případů zatím není rozhodnuto," vyčíslila Jitka Welzlová.
Zobrazit více