Řidiči si z křižovatky u Mercury nic nedělají
Značky, ani policejní kontroly nedokázaly přimět řidiče, aby dodržovali pravidla na křižovatce ulic Žižkova a Nádražní. Právě výjezd od Mercury centra přes novou světelnou křižovatku do Nádražní ulice je vyhrazený pouze pro autobusy a trolejbusy, navzdory zákazu vjezdu se jim ale stále staví do cesty osobní auta. Radnice by proto chtěla změnu dopravních poměrů, která platí už od léta, ještě více zdůraznit. Zvažujeme doplnit značení červenými pruhy ve vozovce, aby už změnu nebylo možné snadno přehlédnout, řekl náměstek primátora. Dopravní policie ale takovéto opatření nepovažuje za ideální řešení. V posledních se měsících městská policie zaměřuje na provinilce, při průjezdu místem, kde platí pro běžnou dopravu zákaz vjezdu, nachytala přes tisíc řidičů. Řada z nich totiž tvrdí, že si značek upozorňujících na změnu všimla na poslední chvíli a už nestihli zareagovat. Právě proto chce radnice změnu vyznačit výrazně přímo na vozovce. Takovéto řešení by mohlo pomoci s vyřešením celé situace. O případných změnách a úpravách Vás budeme včas informovat.
Kam dál?
Pachatel který poničil kašnu odhalen
Několik skutků v loňském roce naštvalo veřejnost v Českých Budějovicích. Vedle poničených skleněných tabulí v Lannově třídě byla třeba několikrát terčem vandalů Lavička Václava Havla v areálu univerzity a sprejer si dokonce troufl i na náměstí Přemysla Otakara. V případě sprejerství, spáchaného na historické kašně Samsona na náměstí Přemysla Otakara v nočních hodinách ze dne 25. na 26. března, se však pomocí kamerového systému podařilo pachatele tohoto trestného činu odhalit. Díky kamerovému systému často podaří zadržet pachatele podobných činů přímo na místě. V případech, kdy je poškození některé pamětihodnosti, nemovitosti, uměleckého díla a podobně oznámeno dodatečně, se pachatele ve většině případů pomocí vyhledání daného kamerového záznamu podaří najít a usvědčit. Náklady kryje v podobných případech městská pojistka. Bude tomu tak i v případě skleněných tabulí v Lannově třídě, kde nebyl pachatel zjištěn. My občané bychom se měli na podobné lidi zaměřit a být bdělí, pokud by takovéto osoby chtěli záměrně poškozovat veřejné prostranství.
Zobrazit více
Afrika v budějovickém IGY
Až z Afriky přivezl k ochutnání různých plochů dovozce food projekt Virunga. Tropické ovoce, zralé bez chemie. Dále bylo v nabídce sušené ovoce, výborný čaj a džemy. Zájem byl veliký a tvořily se velké fronty.
Zobrazit více
V mládí chytal vážky a později je vyřezal do dřeva
Ke dřevu měl blízko vždy, původně se totiž věnoval truhlařině. Dnes je ale Jiří Nekola na plný úvazek řezbářem. Začínal jsem na malých věcech, dělal jsem třeba sovičky," zavzpomínal na své začátky Jiří Nekola ze Štipoklas u Týna nad Vltavou. „Postupně se z toho stala práce na plný úvazek. Začal jsem shánět různé odborné knihy a podobně," dodal. Právě o tomto víkendu mohli jeho práci vidět všichni, kteří zavítali na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Uskutečnil se zde závěr soutěže Oslavy lesa a dřeva. Přímo na náměstí tak od pátku do neděle pracovalo na svých sochách celkem osm řezbářů z různých koutů Česka. „Měli jsme k dispozici dvoumetrový dubový kmen. Na celou práci jsme měli týden. Do čtvrtka jsme pracovali u rybníka Olšina nedaleko Horní Plané, zbytek doděláváme zde," vysvětlil a dodal, že se rozhodl svou sochu pojmout trochu netradičně. „Moje Vážka není z jednoho kusu, práci jsem si rozdělil, z části kmene jsem udělal podstavec, na kterém bude umístěná samotná vážka," popsal svou sochu. Na českobudějovickém náměstí došlo především na jemnější práci. „Některé detaily sochy jsou třeba opálené speciálním hořákem. Krásně vyhladí dřevo, zbaví ho jemných třísek, třeba i na místech, která jsou nedostupná. Zároveň to ale působí i jako doplněk sochy, opálené části vytvářejí stínování," přiblížil techniku zkušený řezbář. Inspiraci pro svou sochu hledal v přírodě. „Hodně dělám figurální tvorbu, zde ale bylo zadání Flóra a fauna v českých lesích. Proto jsem zvolil právě vážku. Dokonce jsem jednu i chytil u vody, abych měl dobrou předlohu a mohl odpozorovat všechny detaily," dodal a ukázal na vážku ve sklenici, kterou měl s sebou i na českobudějovickém náměstí. Myslíme, že můžeme panu Nekolovi vzdát hold za jeho opravdové umění. Tato umělecká výstava byla pro všechny zúčastněné jistě velkou zábavou a poučením.
Zobrazit více