V mládí chytal vážky a později je vyřezal do dřeva
Ke dřevu měl blízko vždy, původně se totiž věnoval truhlařině. Dnes je ale Jiří Nekola na plný úvazek řezbářem. Začínal jsem na malých věcech, dělal jsem třeba sovičky," zavzpomínal na své začátky Jiří Nekola ze Štipoklas u Týna nad Vltavou. „Postupně se z toho stala práce na plný úvazek. Začal jsem shánět různé odborné knihy a podobně," dodal. Právě o tomto víkendu mohli jeho práci vidět všichni, kteří zavítali na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Uskutečnil se zde závěr soutěže Oslavy lesa a dřeva. Přímo na náměstí tak od pátku do neděle pracovalo na svých sochách celkem osm řezbářů z různých koutů Česka. „Měli jsme k dispozici dvoumetrový dubový kmen. Na celou práci jsme měli týden. Do čtvrtka jsme pracovali u rybníka Olšina nedaleko Horní Plané, zbytek doděláváme zde," vysvětlil a dodal, že se rozhodl svou sochu pojmout trochu netradičně. „Moje Vážka není z jednoho kusu, práci jsem si rozdělil, z části kmene jsem udělal podstavec, na kterém bude umístěná samotná vážka," popsal svou sochu. Na českobudějovickém náměstí došlo především na jemnější práci. „Některé detaily sochy jsou třeba opálené speciálním hořákem. Krásně vyhladí dřevo, zbaví ho jemných třísek, třeba i na místech, která jsou nedostupná. Zároveň to ale působí i jako doplněk sochy, opálené části vytvářejí stínování," přiblížil techniku zkušený řezbář. Inspiraci pro svou sochu hledal v přírodě. „Hodně dělám figurální tvorbu, zde ale bylo zadání Flóra a fauna v českých lesích. Proto jsem zvolil právě vážku. Dokonce jsem jednu i chytil u vody, abych měl dobrou předlohu a mohl odpozorovat všechny detaily," dodal a ukázal na vážku ve sklenici, kterou měl s sebou i na českobudějovickém náměstí. Myslíme, že můžeme panu Nekolovi vzdát hold za jeho opravdové umění. Tato umělecká výstava byla pro všechny zúčastněné jistě velkou zábavou a poučením.
Kam dál?
Pes ochránil majitelku před útočníkem
V sobotu 12.2. došlo k pokusu o znásilnění v ulici Dr. Bureše na českobudějovickém sídlišti Máj. Pachatel se pokusil znásilnit mladou ženu v podchodu. Když útočník začas trhat dívce její triko, přiběhl její pes a kousl útočníka do lýtka. Poté pachatel z místa činu utekl. V tuto chvíli po něm pátrá českobudějovická policie a uvítá jakékoli informace na tel. 158
Zobrazit více
JIhočeši umírají kvůli chřipce
Krutou daň si vybírá chřipková epidemie na jihu Čech. V uplynulém týdnu si vyžádala další čtyři oběti na životech. Jak upřesnila vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Jitka Luňáčková, ve všech případech se jednalo o starší pacientky českobudějovické nemocnice, které se léčily s jinou chronickou chorobou srdce, plic nebo onkologickým onemocněním a chřipka jim způsobila závažné komplikace. Celkem zemřelo v souvislosti s chřipkou už pět lidí, úmrtí starší ženy jsme za podobných okolností zaznamenali již minulý týden. Od začátku epidemie evidujeme šestnáct závažných případů chřipky, pacienti museli být hospitalizovaní na odděleních ARO, jednotkách intenzivní péče nebo jiných odděleních nemocnic. Stále vysoké zůstávají i počty nemocných v domácím ošetření. Relativní nemocnost v kraji je 2200 případů na sto tisíc obyvatel. V tomto týdnu sice poklesl počet akutních respiračních infekcí zejména mezi dětmi a mladými lidmi. Zlepšení situace by mohly přinést jarní prázdniny, virus se nebude moci šířit ve školních kolektivech," odhaduje epidemioložka. Například ve škole v Kamenném Újezdě si ale nákaza vynutila chřipkové prázdniny. „Museli jsme na tři dny omezit provoz na druhém stupni, kde onemocnělo asi 44 procent žáků a pět učitelů. Ostatní děti mohly buď zůstat doma, nebo přijít do školního klubu. Druhou možnost ale nikdo nevyužil," uvedl ředitel školy Roman Rozkošný. Uzavřená pro návštěvy je stále budějovická nemocnice.
Zobrazit více
Bezemisní zelená elektrárna v Českých Budějovicích
Předsadnictvo českobudějovické teplárny reaguje na společenský vývoj a systematicky připravujeme scénáře, jak ještě víc přispět k ochraně klimatu a k co nejefektivněji využít náš systém centrálního zásobování teplem či chladem. Zamýšlené změny jsou součástí schválené dlouhodobé Strategie 2040. Její aktualizaci v červnu uložila valná hromada českobudějovické teplárny, tedy rada města, které je jejím jediným akcionářem. Naplňování strategického dokumentu nelze v ulicích krajského města přehlédnout. Horkovodní síť se prodlužuje do dalších částí, úpravou turbíny se zvýší kogenerační výroba elektřiny, tedy kombinovaná výroba elektrické energie a tepla. Tím se zlepší účinnost využití paliv. Kvůli stavbě horkovodu temelínské elektrárny, který do své sítě teplárna napojí od topné sezony 2020/21, se upravuje centrální předávací stanice a navazující horkovodní sítě. Počátkem prázdnin se tak dělo na sídlišti Vltava, příští týden 8. srpna je na řadě Pražské předměstí. To s sebou nese odstávky teplé vody, protože části horkovodu se v dané lokalitě musí vypustit. Provizorní propojení umožní, aby bylo možné příští rok vybudovat definitivní předávací místo, aniž by se narušila spolehlivost dodávek tepla a teplé vody.
Zobrazit více