Ve Stromovce si brzy dáte občerstvení
Stan s občerstvením se zanedlouho objeví ve Stromovce v Českých Budějovicích. Za rok ho nahradí dřevěná konstrukce. Je to největší českobudějovický park, kam se lidé dostanou z centra za pár minut, který slouží jako rekreačně sportovní místo pro mnoho lidí a každý tam rád zavítá. Dobrou zprávou pro návštěvníky je, že si tam budou moci dát kávu a další nápoje i něco drobného k jídlu. Město totiž část pozemku do 31. října 2020 pronajalo společnosti, která se bude zároveň starat o čistotu veřejných WC, protože stánek bude v jejich blízkosti. Příští rok, po domluvě s životním prostředím, vystřídá mobilní stánek s dřevěnou konstrukcí, který do krajiny parku lépe zapadne.Kam dál?
Pes ochránil majitelku před útočníkem
V sobotu 12.2. došlo k pokusu o znásilnění v ulici Dr. Bureše na českobudějovickém sídlišti Máj. Pachatel se pokusil znásilnit mladou ženu v podchodu. Když útočník začas trhat dívce její triko, přiběhl její pes a kousl útočníka do lýtka. Poté pachatel z místa činu utekl. V tuto chvíli po něm pátrá českobudějovická policie a uvítá jakékoli informace na tel. 158
Zobrazit více
S primátorem na téma doprava a kultura
Město České Budějovice pořádá Setkání s primátorem. Aut v ulicích přibývá, jaký má radnice recept na zlepšení dopravy v jihočeské metropoli? Dočká se Jihočeské divadlo, které letos oslaví 100 let, nového zázemí? A co Budějčákům přinese nový teplovod z Temelína? I tyto otázky zazní ve středu 30. ledna při Setkání s primátorem. Představitelů krajského města se můžete ptát také vy. Debatu s prvním mužem českobudějovické radnice Jiřím Svobodou, jeho náměstky Jurajem Thomou a Františkem Konečným i představiteli významných firem se pořádá v obřadní síni historické budovy českobudějovické radnice. Setkání budete moci sledovat od 9 hodin v přímém přenosu na webu Českobudějovickéhé radnice. Účastníkům debaty můžete pokládat dotazy i vy občané města České Budějovice a okolí.
Zobrazit více
Impozantní stavby z let před válkou
Mnoho staveb z minulosti, to je z dob před válkou stojí v Českých Budějovicích dodnes. Na náměstí byla výhybna tramvají linky L. V okolí okresního domu byl zařízen chudobinec asi pro 50 osob, kanceláře a od roku 1911 četnické velitelství. V přízemí do ulice bývaly obchody. Vstup do této části měl čp. 225. Vchod byl nedávno bezohledně zazděn a secesní schodiště přinášející do chodeb světlo strženo při rekonstrukci objektu pro nový krajský úřad. Ziskem byla místo vchodu jedna kancelář a místo schodiště tři kanceláře. V křídle do Goetheovy ulice byla od počátku zařízena okresní stravovna a zprostředkovatelna práce pro tovaryše. Také toto křídlo mělo alegorické sochy s názvy Vlast, Cestování, Píle a Práce. Secesní štuková výzdoba, průčelí a plastiky byly hrubě otlučeny a shozeny v rámci překotného vlastenectví s cílem, aby zmizelo všechno c. k. rakouské, při přestavbě okresního domu v letech 1931-1932. Přestavba byla zadána v lednu 1931 Staškovi z Trhových Svinů. Realizace se ale zdržela kvůli povolení Zemského úřadu v Praze zřídit na území stávajícího okresního úřadu elektrická díla a k tomu radnice přišla s návrhem přistavět k okresnímu domu novou budovu. Až v říjnu 1931 se radnice na návrh stavební komise usnesla definitivně upustit od přístavby okresního domu a provésti pouze adaptaci. Nehledě na nové nádraží 1908, tramvaje 1909 a městskou elektrárnu 1909. V rámci adaptace okresních domů bylo vyměněno i sociální zařízení. O čemž svědčí inzerát okresního výboru v Jihočeských listech v lednu 1932, že následkem adaptace okresních domů na Wilsonově náměstí se prodají zachovalá kamna, klosety, výlevky, vany a osvětlovací tělesa. Dobré též bylo zřízení ústředního topení a kotelny na uhlí s výtahem do Goethoevy ulice. I v minulosti se kladl důraz na precizní provedení a účelnost staveb. Tyto stavby se dochovaly až do dnešní doby ve velmi dobrém stavu.
Zobrazit více