Ve Stromovce si brzy dáte občerstvení
Stan s občerstvením se zanedlouho objeví ve Stromovce v Českých Budějovicích. Za rok ho nahradí dřevěná konstrukce. Je to největší českobudějovický park, kam se lidé dostanou z centra za pár minut, který slouží jako rekreačně sportovní místo pro mnoho lidí a každý tam rád zavítá. Dobrou zprávou pro návštěvníky je, že si tam budou moci dát kávu a další nápoje i něco drobného k jídlu. Město totiž část pozemku do 31. října 2020 pronajalo společnosti, která se bude zároveň starat o čistotu veřejných WC, protože stánek bude v jejich blízkosti. Příští rok, po domluvě s životním prostředím, vystřídá mobilní stánek s dřevěnou konstrukcí, který do krajiny parku lépe zapadne.Kam dál?
Uzavírka Senovážného náměstí v Českých Budějovicích
S úpravami křižovatky na Senovážném náměstí, kde se připravuje jízdní pruh pro autobusy MHD ze Žižkovy třídy směrem k ulici Na Sadech a zároveň úpravy světelné signalizace, dojde v termínu sobota 24. 10. až neděle 1. 11.2020 k omezení provozu. Řidiči musí počítat s uzavírkou křižovatky Senovážné náměstí s výjimkou MHD víkendech 24 – 25.10 a 31.10. a 1.11.2020 a s částečnou uzavírkou křižovatky Senovážné náměstí 26.10. - 30.10.2020. Vyznačena bude objížďka ve směru z ulice Na Sadech ulicí Rudolfovská a Nádražní a ve směru opačném ulicemi Mánesova a Čechova.
Zobrazit více
Nechtějí vzdát boj o novou školu
Vznik střední školy už podpisem podpořilo přes pět tisíc lidí. Podali jsme právní rozklad, k němuž by se ministerstvo školství mělo vyjádřit do konce dubna, zatím pokračujeme v přípravách tak, aby lyceum mohlo v září zahájit výuku," líčí úsilí řady lidí ředitelka budějovické waldorfské základní a mateřské školy Milena Vlčková. Jde o budoucnost desítek školáků, kteří se právě rozhodují o studiu na střední škole. Mnozí znají waldorfskou pedagogiku už od školky, dlouho navštěvují budějovickou waldorfskou základní školu a rádi by pokračovali v tomto typu vzdělávání až do maturity. Zájem mají i žáci stejně zaměřené školy v Písku. Jenže ministerstvo i Jihočeský kraj se staví k záměru zřídit od září v Budějovicích waldorfskou střední školu zamítavě. Ve své argumentaci se opírají o tvrzení, že vznik takové školy není v souladu s dlouhodobým záměrem vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy v Jihočeském kraji. Podle vedení kraje je škol se stejným obsahem vzdělávání v regionu dostatek. „Nevidíme proto potenciál, že by waldorfské lyceum mohlo zaplnit nějakou díru na trhu," míní krajský radní pro školství Tomeš Vytiska. S argumentem, že waldorfské lyceum by do nabídky středoškolského vzdělání nepřineslo nic nového, ředitelka školy Milena Vlčková zásadně nesouhlasí. „To je jen laický pohled. Vzdělávací program waldorfského lycea je opravdu odlišný, je koncipovaný jako pokračování výuky na waldorfské základní škole. Ač nabízí různá zaměření, nenutí studenty ke specializaci. Naopak, při výuce se mohou zblízka dotknout mnoha oborů," naznačuje. Stejně jako ostatním kritikům úřednické stopky pro novou školu jí vadí, že se rozhodnutí neopírají o komplexní posouzení celé problematiky a využívají jen některé argumenty. „Nelíbí se nám také nerovný přístup. Proč, když v jiných krajích bylo waldorfské lyceum schváleno, to na jihu to nejde? I v našem kraji by měla mít jedna taková střední škola. Nemůžeme přece doplácet na to, že jiné školy v regionu nejsou naplněné," zlobí se Milena Vlčková. Své názory na kontroverzní rozhodnutí si nenechávají pro sebe ani mnozí rodiče a školáci. „Osobními dopisy oslovují ministra školství Marcela Chládka i premiéra Bohuslava Sobotku. Je to aktivita samotných rodin, ale pár dopisů jsem měla možnost si přečíst. Každý z pisatelů má trochu jiný pohled. Děti například trápí, že nemohou blízko domova pokračovat ve vybrané formě vzdělávání, navíc v jiných školách stejného typu je přetlak zájemců, některé rodiny by středoškolské studium svých dětí třeba v Příbrami těžko zvládaly finančně. Na většinu dopisů sice přichází jednotná odpověď, ale pan premiér už reagoval, že se naší věcí opravdu hodlá zabývat," dodává paní ředitelka školy.
Zobrazit více
Město České Budějovice přidá místa pro prvňáčky
Problémem je rozložení zájmu rodičů, proto budou některé školy odmítat děti. V ZŠ Dukelská dokonce hrozilo, že se do lavic nedostanou ani všechny děti z obvodu. U zápisu nabídli necelých 60 míst. Podle ředitelky Marie Kocurkové zde ale měli po odečtení odkladů 99 zájemců. Nyní se připravují i na to, že by otevřeli první třídy tři. I když by to bylo prostorově komplikované, protože budova je na hranici kapacit, uspokojili by pak alespoň všechny zájemce ze školského obvodu. O přijetí či nepřijetí dětí bude ZŠ Dukelská informovat rodiče v úterý. Žádnou třídu navíc oproti plánovaným čtyřem nemohou přidat v ZŠ O. Nedbala na sídlišti Šumava. Podle ředitele Miroslava Poláčka je už teď škola tak plná, že volné jsou pouze dvě odborné učebny fyziky a chemie, které jsou speciálně zařízené a všechny další prostory jsou obsazené. Naplněná je i kapacita družiny. V této škole se ale podle ředitele podaří děti z obvodu umístit. Odmítat budou jen děti bydlící mimo obvod. Třídu navíc by v případě nutnosti mohli otevřít v ZŠ a MŠ J. Š. Baara, měli by jich potom pět. Tam, kde mají volno, totiž budou muset pojmout i děti ze škol, které jsou doslova nacpané až po střechu a musejí už další děti odmítat. Situaci ještě zhoršují takové faktory, jako jsou děti z okolních obcí, které chtějí jejich rodiče přihlásit v Českých Budějovicích nebo zmenšený podíl odkladů. „Letos bylo pouze dvanáct procent odkladů, dlouhodobý průměr odkladů je dvacet procent," říká k tomu náměstek primátora Martin Maršík a dodává, že i to zvyšuje tlak na školské kapacity. Město původně chtělo na podzim otevřít pro prvňáčky 45 tříd. Teď podle náměstka primátora počítá se 48 třídami a nevylučuje, že by jich nakonec mohlo být až 50. Třídy navíc by mohli otevřít v ZŠ a MŠ J. Š. Baara. Teď připravují k otevření třídy prvňáčků, v případě nutnosti by jim kapacity umožňovaly i otevření pěti tříd. Ředitel školy Vladimír Čunát ale upozorňuje, že zatím je situace nejasná. U zápisu měli 120 dětí, 20 chtělo odklad. Zbývajících sto odpovídá čtyřem třídám, ale někteří rodiče už ohlásili, že byli přijati jinde. Další rodiče se naopak ptají jestli by na základce nebylo místo. Podle náměstka primátora Martina Maršíka se město musí připravit na to, že počty prvňáčků neklesnou ještě čtyři roky, pak by jich mělo začít ubývat a s tím by mohl polevit i tlak na školské kapacity. Věc chce ale radnice řešit, aby se vyhnula situacím, kdy rodiče nocují před školami, aby pro děti dostali přední místo u zápisu. Pro rodiče je získání vhodné školy nutné třeba kvůli dojíždění. Radnice ale zdůrazňuje, že celkově pro všechny děti místo je.
Zobrazit více