Začíná letní kulturní program na slepém rameni řeky Malše
Budějovické kulturní léto přinese 257 akcí. Řada z nich je zdarma. Několik hudebních festivalů, jména jako Dan Bárta, Wabi Daněk či izraelský jazzový kontrabasista Avishai Cohen. Radnice řadu z nich dotuje sumou 4,7 milionu korun. Budějovice mají nabízet zejména přes letní sezonu to, co by sem přitáhlo turisty. Mezi největší akce patří Jihočeský jazzový festival, kde mj. zahraje 6. srpna Avishai Cohen. Akcí je o 57 víc než loni. Výrazně se zapojila Jihočeská vědecká knihovna, hvězdárna a klub Living Room, kteří vytvářejí aktivity jak pro rodiny s dětmi, tak pro dospělé. Fungeje Galerie Mariánská, objeví se i Robert Vano. K tradici patří Kinematograf bratří Čadíků – zdarma promítne české snímky Sedmero krkavců, Život je život a Gangster Ka – slavnosti Emy Destinnové, Město lidem – lidé městu nebo hudební přehlídka Central Park Slavie. Radniční léto slibuje 25 večerů, především pohádky, ale i muzikál Cyrano a zahrají Nezmaři, Samson nebo Wabi Daněk. Město rozšířilo sérii Hudební večery na náměstí, vystoupí 13 kapel. V minulých letech měly tyto kulturní akce velký úspěch, což můžeme očekávat i letos.
Kam dál?
Samson na náměstí v opravě
Když prvního září mířili žáci do škol, pískovcový Samson se poroučel z barokní kašny na náměstí Přemysla Otakara II., dominanty Českých Budějovic. Nezmizel proto, aby si jej prezident Miloš Zeman vzal s sebou do Číny jako loni plyšového Krtečka, ale aby uvolnil místo odborníkům Čevaku, kteří opravovali vedení vody ve sloupu aby z tlamy lva opět mohl vytrysknout osvěžující gejzír. Při úterním sundávání Samsona nemohl chybět známý jihočeský sochař a restaurátor Ivan Tlášek. „Tuhle kopii jsem dělal v letech 1989 a 1990," zavzpomínal sochař. „Instalovali jsme ji na kašnu právě v den prvních svobodných voleb. Tak jsme tenkrát na sokl zespodu napsali červenou barvou písmena OF, abychom tak lidem dali vědět, koho mají volit," usmívá se Ivan Tlášek, který byl včera zvědavý, zda se písmena dochovala, či zmizela pod nánosem prachu a špíny. Když se Samson konečně zhoupl ve vzduchu nad náměstím, mohli znalí lidé s bystrým zrakem skutečně zaregistrovat zašlá písmena OF s typickým obličejíkem uvnitř O. Více pak byla písmena čitelná, když sochu uložili na dno kontejneru. „Tak jsou ještě tady," komentoval spokojeně písmena monogramu Ivan Tlášek, zatímco Občanské forum už dávno vzala voda. Samson není jedinou kopií sochy, která zdobí město místo originálu. „Dělal jsem kopie i chrličů z kašny nebo sousoší morového sloupu na českobudějovickém Mariánském náměstí," vypočítává další napodobeniny Ivan Tlášek. „Socha Samsona je symbolem Budějovic, ale tam nahoře na plošině jsem nebyl rozechvělý trémou, jako spíš stářím," usmívá se sochař. „Zvykl jsem si na létající labutě, a kdybych neměl obrněné nervy, tuhle práci můžu vzdát," říká upřímně. „Když už je teď Samson dole, pořádně ho vyčistíme. Nyní už je socha Samsona zpět na svém místě. Jistě bude dalších mnoho let dominantou budějovického náměstí.
Zobrazit více
V moštárnách letos ubylo práce
Tradičně druhý týden v listopadu, ukončili letošní sezonu moštování zahrádkáři v rudolfovském Mlýnském údolí. Zpracovali jsme letos kolem sedmi tun ovoce, loni to bylo kolem deseti tun. Sucho letos ovlivnilo třeba i velikost plodů. Počátkem listopadu už naposledy lisovali i na okraji Českých Budějovic v Husově kolonii. Letos zpracovali v moštárně 22 tun ovoce. V Nových Hodějovicích letos nakonec zapíší do statistik 18,5 tuny vylisovaného ovoce. Končili poslední pondělí v říjnu. Na začátku počítali, že kvůli suchu to bude 14 15 tun. Ale konečný výsledek je znatelně lepší a lze ho označit jako celkem průměrný. V třicetileté historii moštárny měly rekordní sezony v letech 2001 a 2003. Vždy udělali 40 tun ovoce. Ale podle Marie Syrovátkové, která se při moštování stará o vážení nebo účtování, bylo v některých špatných letech třeba jen pět tun ovoce, protože na jaře zmrzlo v květu. Letos přispělo ke slušnému výsledku několik skutečností. Místy nebyla úroda jablek zase až tak špatná. V některých lokalitách už také moštárny nejsou, takže do Nových Hodějovic do Topolové ulice přijíždějí zákazníci až od Kaplice, Hubenova nebo Nových Hradů. Tím, že je podle Marie Syrovátkové moštáren na Českobudějovicku málo, tak i když bylo sucho, nebyla bilance v Nových Hodějovicích v přílišném propadu. A zahrádkáři z Topolové ulice také pravidelně aktualizují svůj web. Získávají tím nové zákazníky, vedle těch věrných. Do Nových Hodějovic jezdí ale hodně zájemců už léta. Výhodou malých moštáren je to, že zákazník si odveze najisto šťávu ze svého ovoce. Někde ve větších zařízeních jablka vykupují, moštují třeba jen dva dny a lidé si odvážejí vypočtené množství moštu. V malých lisech u zahrádkářů si mohou lidé ovoce třeba i namixovat. „Někdo si dává jablka s mrkví nebo červenou řepou. Nebo zase chtějí zákazníci čisté odrůdové mošty. Přivezou si spartany nebo čistecké jablko," zmiňuje Marie Syrovátková s tím, že právě čistecké jablko je na moštování velmi vhodná odrůda. Ze zahrad ale dnes bohužel pomalu mizí. Zpracování ovoce v regionu ale moštováním nekončí. Kdo si připravil ovocný kvas, může nyní využít služeb několika pálenic. Zkuste si ochutnat čerstvou štávu z jablek, nebudete litovat, chuť je opravdu nepopsatelná a znamenitá.
Zobrazit více
Poslední letošní zápas ČEZ Motoru České Budějovice
V posledním utkání o extraligu prohráli hokejisté ČEZ Motoru v Karlových Varech 0:1 a v konečné tabulce obsadili poslední čtvrtou příčku. O tom, že Jihočeši už nemohou postoupit, se rozhodlo v pátek. Domácí Energie také živila spíše pouze teoretickou naději na extraligu, takže utkání ani nemohlo mít nějaký velký náboj. Hosté nechali doma gólmanskou jedničku Petra Kváču, takže se do branky postavil jeho náhradník a záda mu kryl ze střídačky Bláha. Necestoval také centr prvního útoku Pajič, jenž dává dohromady zraněný kotník. Na jeho místo se postavil Vak. Chyběli pochopitelně také dlouhodobě nemocní Walker a Květoň. Úvodní třetina také nenabídla zrovna strhující podívanou. Jedinou přesilovku si v jejím průběhu zahráli hosté, leč bez většího efektu. Na domácí straně stojí za zmínku snad jen střela Beránka z kruhů, kterou zlikvidoval Gába. Po změně stran byli podstatně aktivnější Západočeši. Několikrát se dostali k ohrožení českobudějovického gólmana, ale ten i nadále odolával. V polovině zápasu se Energie přece jen dočkala. Flek vystihl Muchovu rozehrávku, najížděl sám na Gábu a s přehledem zakončil. Dále byla aktivita spíše na domácích hokejkách. Vary si vynutily ještě další dvě přesilovky, ale do druhé sirény už se skóre nezměnilo. Poměr střel na branku byl po dvou odehraných třetinách 16:10. To nesvědčilo o nějaké velké útočné aktivitě ani na jedné straně. Moc se toho nezměnilo ani ve třetí třetině. Dle očekávání se nehrál zrovna extra dramatický hokej. Šanci bylo k vidění jen velice málo a gólmani Gába i Honzík chytali spolehlivě. Hostům nelze upřít snaha a pokoušeli se vsítit vyrovnávací gól. Nebyli od něj daleko při vyloučení Harkabuse, ale koncovka je největším problémem Stavjaňova týmu. Přitom sezona ČEZ Motoru slibovala opravdu hodně. Na výsledku nic nezměnil ani závěr zápasu. Minutu a půl před koncem si hostující střídačka vyžádala oddechový čas a Motor zkusil hru bez brankáře. Kýžený efekt to však nepřineslo a mužstvo se rozloučilo se sezonou porážkou. Každý z vedení klubu i fanoušci očekávají boj mužstva z Českých Budějovic v následující hokejové sezoně o nejvyšší příčky.
Zobrazit více