Samson na náměstí v opravě
Když prvního září mířili žáci do škol, pískovcový Samson se poroučel z barokní kašny na náměstí Přemysla Otakara II., dominanty Českých Budějovic. Nezmizel proto, aby si jej prezident Miloš Zeman vzal s sebou do Číny jako loni plyšového Krtečka, ale aby uvolnil místo odborníkům Čevaku, kteří opravovali vedení vody ve sloupu aby z tlamy lva opět mohl vytrysknout osvěžující gejzír. Při úterním sundávání Samsona nemohl chybět známý jihočeský sochař a restaurátor Ivan Tlášek. „Tuhle kopii jsem dělal v letech 1989 a 1990," zavzpomínal sochař. „Instalovali jsme ji na kašnu právě v den prvních svobodných voleb. Tak jsme tenkrát na sokl zespodu napsali červenou barvou písmena OF, abychom tak lidem dali vědět, koho mají volit," usmívá se Ivan Tlášek, který byl včera zvědavý, zda se písmena dochovala, či zmizela pod nánosem prachu a špíny. Když se Samson konečně zhoupl ve vzduchu nad náměstím, mohli znalí lidé s bystrým zrakem skutečně zaregistrovat zašlá písmena OF s typickým obličejíkem uvnitř O. Více pak byla písmena čitelná, když sochu uložili na dno kontejneru. „Tak jsou ještě tady," komentoval spokojeně písmena monogramu Ivan Tlášek, zatímco Občanské forum už dávno vzala voda. Samson není jedinou kopií sochy, která zdobí město místo originálu. „Dělal jsem kopie i chrličů z kašny nebo sousoší morového sloupu na českobudějovickém Mariánském náměstí," vypočítává další napodobeniny Ivan Tlášek. „Socha Samsona je symbolem Budějovic, ale tam nahoře na plošině jsem nebyl rozechvělý trémou, jako spíš stářím," usmívá se sochař. „Zvykl jsem si na létající labutě, a kdybych neměl obrněné nervy, tuhle práci můžu vzdát," říká upřímně. „Když už je teď Samson dole, pořádně ho vyčistíme. Nyní už je socha Samsona zpět na svém místě. Jistě bude dalších mnoho let dominantou budějovického náměstí.
Wo jetzt?
Cesta do finále KP vede přes Český Krumlov
První zápas se hraje v pátek večer v 19hod. na stadionu Slavoje! Českobudějovický trenér Jiří Fedur prý neměl svůj tip, jak středeční duel ve Veselí dopadne. „Tady je možné všechno! Výsledek 2:0 pro domácí odpovídá tomu, že se nedalo moc kalkulovat, kdo postoupí. Podle zpráv, které mám, došlo i ke hromadné rvačce, takže to byl boj," komentuje Jiří Fedur čtvrtfinálovou sérii, která jako jediná dospěla ke třetímu dějství. Hokejisté Českého Krumlova po odečtení devíti bodů David servisu vyhráli základní část krajské ligy. „Určitě se nám pojede v pátek lépe do Krumlova než do Písku," prohlašuje Jiří Fedur, aniž by chtěl kohokoli podcenit. „Ono platí, co říká každý trenér, že play off je něco jiného. Vidíme to na Motoru a uvidíme to i v extralize, že překvapení se dějí. Jen si nikdo nepřeje, aby to bylo na jeho účet, a nepřeji si to ani já," podotýká kouč, který kvůli trestu nesměl v 1. kole na střídačku. Domácí zápas sledoval z restaurace společně s prezidentem klubu, zatímco tým koučoval Roman Fousek za asistence Františka Mrázka, jenž nesmí hrát. „Věřím, že v pátek už se na střídačce objevíme, protože trest není adekvátní," postěžoval si Fedur. O kvalitách hokejistů Českého Krumlova nechtěl příliš hovořit. „Řeknu jedno, a to, že věřím v sílu našeho mužstva. Když kluci podají výkon v rámci svých možností, tak bychom měli postoupit dál. Ale hraje se na ledě." Po posledním vzájemném utkání zaznělo z David servisu, že tvrdý, agresivní hokej technicky založeným oporám Krumlova nesedí. „Je to bojovné, dobře bruslící mužstvo, které je, myslím, i dobře poskládané. Což ukázalo tím, že hrálo celou sezonu na čelo. V kraji patří do špičky, takže pozor na ně!" varuje Jiří Fedur. Věří, že David servis má v arzenálu dost hokejových zbraní, aby „medvědy"vyřadil. „Každé mužstvo má na soupeře recept. Věřím, že my jsme pro každého nepříjemným soupeřem a budeme pokračovat v tom, co hrajeme celou sezonu," poznamenal pro Deník Jiří Fedur. Do sestavy se vrací po jednom utkání útočník David Janda. „Budeme kompletní, a to mě utvrzuje v tom, že bychom měli uhrát solidní výsledek," uvedl kouč. David servis přišel o výhodu domácího prostředí v případném třetím zápase, o to důležitější je pro něj zahájit sérii vítězstvím. Ví, že v Pouzarově centru nastoupí v semifinále jen jedenkrát… a to v neděli od 18 hodin.
Zeig mehr
V moštárnách letos ubylo práce
Tradičně druhý týden v listopadu, ukončili letošní sezonu moštování zahrádkáři v rudolfovském Mlýnském údolí. Zpracovali jsme letos kolem sedmi tun ovoce, loni to bylo kolem deseti tun. Sucho letos ovlivnilo třeba i velikost plodů. Počátkem listopadu už naposledy lisovali i na okraji Českých Budějovic v Husově kolonii. Letos zpracovali v moštárně 22 tun ovoce. V Nových Hodějovicích letos nakonec zapíší do statistik 18,5 tuny vylisovaného ovoce. Končili poslední pondělí v říjnu. Na začátku počítali, že kvůli suchu to bude 14 15 tun. Ale konečný výsledek je znatelně lepší a lze ho označit jako celkem průměrný. V třicetileté historii moštárny měly rekordní sezony v letech 2001 a 2003. Vždy udělali 40 tun ovoce. Ale podle Marie Syrovátkové, která se při moštování stará o vážení nebo účtování, bylo v některých špatných letech třeba jen pět tun ovoce, protože na jaře zmrzlo v květu. Letos přispělo ke slušnému výsledku několik skutečností. Místy nebyla úroda jablek zase až tak špatná. V některých lokalitách už také moštárny nejsou, takže do Nových Hodějovic do Topolové ulice přijíždějí zákazníci až od Kaplice, Hubenova nebo Nových Hradů. Tím, že je podle Marie Syrovátkové moštáren na Českobudějovicku málo, tak i když bylo sucho, nebyla bilance v Nových Hodějovicích v přílišném propadu. A zahrádkáři z Topolové ulice také pravidelně aktualizují svůj web. Získávají tím nové zákazníky, vedle těch věrných. Do Nových Hodějovic jezdí ale hodně zájemců už léta. Výhodou malých moštáren je to, že zákazník si odveze najisto šťávu ze svého ovoce. Někde ve větších zařízeních jablka vykupují, moštují třeba jen dva dny a lidé si odvážejí vypočtené množství moštu. V malých lisech u zahrádkářů si mohou lidé ovoce třeba i namixovat. „Někdo si dává jablka s mrkví nebo červenou řepou. Nebo zase chtějí zákazníci čisté odrůdové mošty. Přivezou si spartany nebo čistecké jablko," zmiňuje Marie Syrovátková s tím, že právě čistecké jablko je na moštování velmi vhodná odrůda. Ze zahrad ale dnes bohužel pomalu mizí. Zpracování ovoce v regionu ale moštováním nekončí. Kdo si připravil ovocný kvas, může nyní využít služeb několika pálenic. Zkuste si ochutnat čerstvou štávu z jablek, nebudete litovat, chuť je opravdu nepopsatelná a znamenitá.
Zeig mehr
Sokol si oblíbil komín v Novém Vrátě
Budku ve stodvacetimetrové výšce na komíně výtopny Nové Vráto si za svůj domov možná vybrala dospělá samice sokola stěhovavého. Opakovaně ji tu v posledních týdnech zachytila kamera, pomocí které kriticky ohroženého ptáka může sledovat i veřejnost. Hliníkovou hnízdní budku na objekt českobudějovické teplárny umístili ornitologové v roce 2016. Loni v červnu se tu poprvé objevila samička sokola, nakonec se sem ale nastěhovaly poštolky. Chráněný dravec se tu objevil až po roce a není vyloučeno, že si komín dopředu vyhlédl jako hnízdiště. Ještě se ukáže, zda se zde sokol usadí, nebo jde jen o dočasný pobyt.
Zeig mehr