Hokejisté Motoru důležité body neuhráli
Před již tradičně parádní návštěvou pěti tisíc fanoušků zápas nabíral tempo jen pomalu. Až těsně před první sirénou se diváci poprvé dostali do varu, když gólmana Benátek Jelínka propálil obránce Vráblík. Jenže krátce po změně stran bylo vyrovnáno. Gábu v domácí brance zaskočil dalekonosnou střelou Ulrych. Poté se zápas lámal. Motor promarnil přesilovku pět na tři a naopak hosté šli v početní výhodě do vedení. Těsně před druhou přestávkou ještě mohl vyrovnat Heřman, ale nastřelil jen tyč. Co se nepovedlo jemu, dokázal v přesilovce hned na úvod třetí třetiny obránce Mucha. Jenže hladovější po úspěchu byli hosté. Nejprve Gábu prostřelil po rychlé akci Skalický a v přesilovce pět na tři definitivně uzavřel skóre Víšek. Jihočeši nedokázali alespoň zmírnit stav ani v závěrečné power play. "Za vyrovnaného stavu byl soupeř trpělivější a potrestal naši fatální chybu," zlobil se Bělohlav. Hostující kouč Filip Pešín byl s tříbodovým vítězstvím nadmíru spokojen. "Přijeli jsme s velkým respektem a vědomím, že domácí mají velkou sílu. Snažili jsme se hrát z obrany, což se nám většinu utkání dařilo. Rozhodlo, že jsme ubránili dlouhé oslabení tři na pět, naopak sami jsme ve stejné početní výhodě skórovali. To byl jediný rozdíl mezi oběma týmy.
Wo jetzt?
Letiště České Budějovice v provozu už v březnu
České Budějovice plánují předčasné zprovoznění vzletové a přistávací dráhy na letišti v Plané u Českých Budějovic. Vedení Jihočeského kraje se ve středu dohodlo se zástupci společnosti, která je zhotovitelem modernizace letiště na dřívějším převzetí již dokončeného díla. Konkrétně by se jednalo o vzletovou a přistávací dráhu, která by tak mohla být předčasně uvedena do provozu. Společné jednání iniciovalo vedení kraje, který má na dřívějším zprovoznění letiště mimořádný zájem. Nyní bude možné zahájit proces rozlétání dráhy, který bude schvalovat Úřad pro civilní letectví v Praze. Pak už nic nebrání tomu, aby ji město České Budějovice mohlo nabídnout stávajícím uživatelům a pokud půjdou všechny schvalovací procesy hladce, mohla by být vzletová a přistávací dráha zprovozněna už v průběhu března. V současnosti se chýlí k závěru i ostatní stavební práce a celý proces modernizace letiště by měl být dokončen letos v květnu.
Zeig mehr
Druhý blok jaderné elektrárny Temelín je opět v provozu
V neděli ráno obsluha Jaderné elektrárny Temelín zprovoznila reaktor 2. bloku. Budou následovat fyzikální a energetické testy. Výroba elektřiny se plánuje v Temelíně obnovit během tohoto týdne. Nyní ověřujeme správnost uložení paliva a účinnost regulačních tyčí. Po dokončení testů se zvýší výkon reaktoru. Výkon řídíme změnou koncentrace kyseliny borité ve vodě primárního okruhu. Do výkonu reaktoru 30 procent vyvážíme turbínu a provedeme sérii testů zaměřených na chování aktivní zóny reaktoru. Druhý blok by měl obnovit výrobu za několik dní. Záležet bude na výsledcích testů. Elektřinu blok nevyrábí od 3. června. Na 1. bloku pokračuje plánovaná odstávka pro výměnu paliva. Je demontován reaktor a z jeho aktivní zóny se vyváží palivo. Za několi málo dní bude reaktor opět v plném provozu.
Zeig mehr
Stadion na ploché dráze v Českých Budějovicích
V letech 1957 a 1958 si Tatran KOH-I-NOOR vybudoval uvnitř oválu ploché dráhy atletickou dráhu. Obě byly škvárové. V roce 1966 byla škvára ploché dráhy nahrazena pískem, který umožnil rychlejší a bezpečnější jízdu než ve vyježděných rýhách na škváře. Na zahajovací závod na pískové dráze v roce 1966 přišlo 7000 diváků, což ve srovnání s návštěvností v 50. letech bylo málo. Ve zlatých 60. byla plochá dráha zaplněná, asi 20 000 diváky, když zde roku 1964 končila etapa Závodu míru W-B-P a šlo se na Smolíka. Před Závodem míru 1964 byl vybudován vjezd na stadion. Sice dobře, ale hned jak vjeli závodníci na dráhu, na škváře podklouzli a popadali, další letěli přes ně. Na ploché dráze jezdily po roce 1960 také speciálně v Motoru vyrobené mopedy. Toho roku se na vnitřní ploše konala spartakiáda, když předtím se rekonstruovala zajímavá tribuna z roku 1947, která stála původně na hřišti Dynama u plynárny a pak na Dlouhé louce jako tribuna pro vojenské přehlídky. Poslední závod plochodrážní extraligy se jel dne 1. července 1973. To se ovšem nevědělo, že je to naposled. Délka ploché dráhy se měla či spíše musela zkrátit na mezinárodní délku 400 m, na což nedostal oddíl dotaci a vlastní peníze nestačily. Navíc rok po Závodu míru v roce 1965 byl na základě stanoviska Technického zkušebního ústavu v Praze vydán zákaz používání tribuny. Plochá dráha byla označena jako nevyhovující v roce 1976. Historická tribuna byla odstraněna v roce 1986. Podle projektu byl stadion určen i pro cyklisty. V plánu radnice byl také na Dlouhé louce lyžařský skokanský můstek, malá ZOO, vegetační bludiště a pionýrská dráha. Plány měla radnice velké, ale postavila se jen pionýrská dráha a plochá dráha, která se stala ve městě pojmem pro až 25 000 diváků. Tento stadion má ve městě České Budějovice velkou tradici. V současné době slouží jihočeské univerzitě k jejím sportovním aktivitám a dále mnohým fotbalovým klubům jako tréninková plocha. Několiktrát se na tomto stadionu konaly i hudební koncerty. Pokud zvolíte jiné sportovní vyžití, tak si můžete v tomto sportovním areálu zahrát třeba tenis na několika antukových kurtech.
Zeig mehr