Nová provozovna v poblíž náměstí v Českých Budějovicích
V Krajinské ulici vznikne nové bistro. V návaznosti na zmíněný záměr schválila radnice města pronájem prostoru určeného k podnikání v objektu Krajinská 23 pro společnost Ponorka s.r.o. Když vše půjde podle představ nového nájemce a především za předpokladu dobré epidemické situace, mohou si lidé na jídle pochutnat již začátkem léta letošního roku.
Wo jetzt?
Kašna Samsona bude obklopena nevšední stěnou
Neobvyklý způsob, jak přimět obyvatele Českých Budějovic, aby si více všímali památek ve městě, zvolili organizátoři výstavy Vnímání. Autor projektu, pražský architekt Jan Šépka, si od záměru slibuje, že se lidé více zamyslí nad tím, co pro ně dominanta náměstí znamená. Kruhový prostor kašnu přibližně na měsíc oddělí od zbytku náměstí. Bude tak působit jako šperk v galerii. Přes sedm metrů vysoká stěna s průměrem asi 22 metrů vznikne z dřevěných nelakovaných trámů a černé stavební překližky. Vnitřní část kruhu kolem kašny vyplní bílá látka. Stěna výhled na kašnu nezakryje zájemcům docela. Ti, kteří ji budou chtít vidět, ovšem musejí vejít do Domu umění vedle Galerie Dvořák. Z oken domu povede ke kašně dřevěná lávka pro pěší. Dopravu to nijak neomezí, auta pod lávkou projedou. Netradiční záměr již posvětili českobudějovičtí radní. Náměstek primátora pro kulturu Jaromír Talíř poznamenal, že jde jistě o kontroverzní počin, který ale město zviditelní. Proti nejsou ani památkáři, splní-li autoři projektu dané podmínky. Více než rok poté, co hokejoví fanoušci před zahájením boje o postup do extraligy oblékli sochu Samsona do dresu Motoru, se chystá další kontroverzní projekt související se Samsonovou kašnou. Obklopit ji má obří dřevěná stěna vyplněná bílou látkou. Dominantu náměstí tak v plné kráse uvidí jen ti, kteří k ní přijdou po provizorní lávce vedoucí z Domu umění.Projekt Vnímání je zamyšlením nad tím, co pokládáme za důležitou součást veřejného prostoru a jak vnímáme skryté prostory, které nám poskytují kulturní vyžití. Samsonova kašna umístěná na náměstí představuje významnou památku a dominantu města. Otázkou ale může být, zda dnes takové dominanty nevnímáme jen mimoděk. Projekt je výtvarnou instalací, která může mít paralelu k některým podobným počinům zahraničních osobností, jako je Christo a okruh pařížských Nových realistů. Těmto umělcům se zdařil jejich záměr přenést umění z muzeí a galerií do městského prostoru a přírody. Vzhledem k proporcím svých projektů a jejich společenské atraktivitě zprostředkovali nenásilně svůj umělecký názor množství lidí, což je i naším záměrem. Toto zviditelnění kašny zajisté přispěje k přilákání velkého množství lidí na českobudějovické náměstí. Projekty tohoto typu jsou a budou přínosem pro každé město.
Zeig mehr
Strašidla na Dobré Vodě u Českých Budějovic
Strašidelné bytosti se v sobotu po setmění objevily na Dobré Vodě u Českých Budějovic. Spolek Děti Dobré Vody tu pořádal už čtvrtý ročník halloweenského lampiónového průvodu. Tento nápad vznikl v době, kdy mé dvě dcery byly menší a nebylo tu co dělat. Tak jsem navrhla, že si vezmeme masky a uděláme malý halloweenský průvod. Už první rok se to rozneslo po sociálních sítích a přišlo kolem padesátky dětí, teď jich je nejmíň dvojnásobek jak z Dobré Vody, tak z blízkého okolí, těší hlavní organizátorku akce Kateřinu Trávníčkovou. O tom, že její nápad padl na úrodnou půdu, svědčila nejen spousta capartů, ale i rodičů v maskách. Je fajn se zapojit a na chvilku si zahrát na někoho jiného. Naopak s trochou nervozity se na startu potýkali malí účastníci. A měly k tomu dobrý důvod. Na hrázi rybníka totiž na odvážné účastníky průvodu číhal celý zástup strašidel, za které byly většinou převlečené starší děti. Jejich výkon si vysloužil nejedno vypísknutí úlekem a občas i nějakou tu slzičku a skok do bezpečného náručí rodičů. Jak by ne, projít potmě jen s rozsvíceným lampiónem kolem smrtky či bludičky chtělo pořádnou dávku odvahy, co teprve setkání s krampusem? Právě takovou masku si vlastnoručně připravil jeden starší chlapec. Toto příjemné setkání a jistě pro mnohé děti bude nezapomenutelným zážitkem. Již ted se můžeme těšit na příští strašidelné setkání v příštím roce.
Zeig mehr
Historické autobusy ve městě České Budějovice
V pátek večer se v dopravním podniku na Novohradské ulici rozezněla rocková hudba, v sobotu pak halu a její okolí zaplnili návštěvníci, kteří se přišli podívat na to, jak vypadá zákulisí hromadné dopravy. Historické autobusy se v sobotu vrátili do Českých Budějovic. Zájemci se s nimi mohli projet například při spanilé jízdě městem. Děti i jejich rodiče se tak mohli posadit za volant přistavěných vozů MHD nebo se mohli poučit o tom, jak se ubránit při útoku v autobusu na prezentaci bojového systému. Šla jsem si sednout do autobusu, ve kterém předváděli útok teroristy. Bylo to drsné, vůbec nevím, jestli bych v takové situaci dokázala nějak reagovat, přiznala Martina z Českých Budějovic, která na sobotní akci dorazila i s přítelem. Přišli jsme sem hlavně kvůli těm historickým autobusům, jsou krásné. Ale ty dnešní jsou při jízdě mnohem pohodlnější, doplnila se smíchem. V depu ale nechyběl ani různorodý program, sportovní ukázky nebo bubenická show. Pro děti bylo připraveno malování na obličej nebo třeba projížďka ve šlapacích motokárách. Sobotní akci, na které se vystřídalo kolem dvanácti stovek návštěvníků pak zakončila spanilá jízda městem. Na tu se vydaly historické autobusy plné nadšených milovníků těchto vozidel. Je dobré, že si v dopravním podniku vzpoměli na tyto úžasné stroje a dopřáli ostatním vzdát hold jejich kráse.
Zeig mehr