V moštárnách letos ubylo práce
Tradičně druhý týden v listopadu, ukončili letošní sezonu moštování zahrádkáři v rudolfovském Mlýnském údolí. Zpracovali jsme letos kolem sedmi tun ovoce, loni to bylo kolem deseti tun. Sucho letos ovlivnilo třeba i velikost plodů. Počátkem listopadu už naposledy lisovali i na okraji Českých Budějovic v Husově kolonii. Letos zpracovali v moštárně 22 tun ovoce. V Nových Hodějovicích letos nakonec zapíší do statistik 18,5 tuny vylisovaného ovoce. Končili poslední pondělí v říjnu. Na začátku počítali, že kvůli suchu to bude 14 15 tun. Ale konečný výsledek je znatelně lepší a lze ho označit jako celkem průměrný. V třicetileté historii moštárny měly rekordní sezony v letech 2001 a 2003. Vždy udělali 40 tun ovoce. Ale podle Marie Syrovátkové, která se při moštování stará o vážení nebo účtování, bylo v některých špatných letech třeba jen pět tun ovoce, protože na jaře zmrzlo v květu. Letos přispělo ke slušnému výsledku několik skutečností. Místy nebyla úroda jablek zase až tak špatná. V některých lokalitách už také moštárny nejsou, takže do Nových Hodějovic do Topolové ulice přijíždějí zákazníci až od Kaplice, Hubenova nebo Nových Hradů. Tím, že je podle Marie Syrovátkové moštáren na Českobudějovicku málo, tak i když bylo sucho, nebyla bilance v Nových Hodějovicích v přílišném propadu. A zahrádkáři z Topolové ulice také pravidelně aktualizují svůj web. Získávají tím nové zákazníky, vedle těch věrných. Do Nových Hodějovic jezdí ale hodně zájemců už léta. Výhodou malých moštáren je to, že zákazník si odveze najisto šťávu ze svého ovoce. Někde ve větších zařízeních jablka vykupují, moštují třeba jen dva dny a lidé si odvážejí vypočtené množství moštu. V malých lisech u zahrádkářů si mohou lidé ovoce třeba i namixovat. „Někdo si dává jablka s mrkví nebo červenou řepou. Nebo zase chtějí zákazníci čisté odrůdové mošty. Přivezou si spartany nebo čistecké jablko," zmiňuje Marie Syrovátková s tím, že právě čistecké jablko je na moštování velmi vhodná odrůda. Ze zahrad ale dnes bohužel pomalu mizí. Zpracování ovoce v regionu ale moštováním nekončí. Kdo si připravil ovocný kvas, může nyní využít služeb několika pálenic. Zkuste si ochutnat čerstvou štávu z jablek, nebudete litovat, chuť je opravdu nepopsatelná a znamenitá.
Where now?
Music legenda Scooter v Českých Budějovicích
Scooter, německá legenda taneční hudby, zahraje 11. června poprvé v Českých Budějovicích, koncert bude na výstavišti. Na jejich hity tančily svého času na diskotékách tisíce Čechů. Bude to jediný koncert v České republice, který je součástí turné skupiny Can't Stop the Hardcore Tour. Scooter vydal začátkem února album ACE, jež se stalo třetí nejlépe prodávanou německou deskou. Během turné zazní jejich písně na stadionech a v halách největších německých měst a také v Londýně, Glasgow či Moskvě. Kapela přijede z Hamburku s kolonou kamionů. Slibuje show plnou světel i pyrotechnických efektů. Scooter, který vznikl v roce 1993, patří vedle formací Kraftwerk, Modern Talking, Rammstein, Scorpions nebo Boney M k nejúspěšnějším německým skupinám. Do první desítky hitparády dokázali dostat celkem 23 hitů, což se od roku 1956, kdy se v Německu poprvé objevily žebříčky pop music, nikomu nepodařilo. Jejich hvězdná éra byla v druhé půlce 90. let, kdy na ně trochu chodili i rockeři. Byl to typický německý styl produkce, kombinoval kýč, měli ale tvrdší hranu a drive. Zpěvák měl jisté charisma, byl to typ, který ovládá dav, což dělalo kapelu v její kategorii trochu lepší. Prvním hitem skupiny Scooter se stal song Hyper Hyper, následovaly Move Your Ass!, Friends nebo Endless Summer. V roce 1998 vznikl možná největší hit kapely How Much Is the Fish?, který se v Německu vyšplhal na třetí pozici a dosáhl prodeje 250 000 nosičů. Koncerty Scooteru jsou pokaždé takové, jako by přistála kosmická loď, která s sebou vzala nejlepší světelné a zvukové efekty všech galaxií. Prostě neskutečné. Neexistují žádné lepší koncerty žádného žánru a žádné jiné kapely. Z původní trojice zůstal dodnes v kapele jen zpěvák H. P. Baxxter, vlastním jménem Hans Peter Geerdes. Tento nevšední koncert si určitě nenechte ujít, protože to bude pro příznivce hudby zajisté ojedinělý zážitek. 11.června se máme v Českých Budějovicích určitě na co těšit.
Show more
Afrika v budějovickém IGY
Až z Afriky přivezl k ochutnání různých plochů dovozce food projekt Virunga. Tropické ovoce, zralé bez chemie. Dále bylo v nabídce sušené ovoce, výborný čaj a džemy. Zájem byl veliký a tvořily se velké fronty.
Show more
42. ročník výstavy Země Živitelka
Na začátku 42. ročníku na níž své služby či zboží prezentuje přes 600 obchodníků, přišla řeč i na rekordní sucho v letošním létě a nízké ceny mléka, které dělají těžkou hlavu zemědělcům. O zahájení Země živitelky, jejíž loňský ročník navštívilo i přes deštivé počasí téměř 100 tisíc lidí, se kromě Miloše Zemana postaral také jeho předchůdce ve funkci Václav Klaus, dále ministr zemědělství Marian Jurečka nebo jihočeský hejtman Jiří Zimola. Dobré jídlo označil Miloš Zeman za součást kultury. Například Francouzi zcela samozřejmě řadí svoji kuchyni do francouzské kultury. A my jako bychom se za českou kuchyni styděli, tváříme se šťastně, když pojídáme některé odpornosti ze zahraničních kuchyní, řekl Miloš Zeman a dodal, že ten, kdo dobře jí, je kulturní člověk. V tomto ohledu si notoval s Václavem Klausem. „Místo plamenných řečí našemu zemědělství nejvíce pomůžeme konzumací českých produktů. I já mám kolikrát nutkání si koupit vznešeně zabalený francouzský sýr, ale pátý smysl mě vždycky zabrzdí a znovu sáhnu po sýru z Madety," řekl exprezident. At se letošní 42. ročník této výstavy těší velkému zájmu návštěvníků a spokojenosti vystavovatelů. A Vy neváhejte tuto výstavu navštívit, stojí to za to.
Show more