Noční půlmarathón v Českých Budějovicích
Kvalitní sportovní oblečení potřebovali v sobotu nadšení sportovci, kteří se zúčastnili běžeckého závodu Night Run. K jejich povinnému vybavení totiž patřily i čelovky. Závod se totiž běžel až večer, takže si přes tisíc běžců mohlo vychutnat neopakovatelnou atmosféru večerních Českých Budějovic. Pro běžce byly připraveny hned dvě trasy – deseti a pětikilometrová. Do závodu se mohly zapojit také děti. Právě dětem patřilo sobotní odpoledne na náměstí Přemysla Otakara II. Pro běžce do patnácti let byly připraveny různě dlouhé trasy kolem celého náměstí. Zatímco ti nejmenší oběhli náměstí pouze jednou, starší běžci kolem něj kroužili déle. Nejdřív jsme se zapojili do příprav před závodem – sestavovali jsme zábrany, pomáhali stavět stany, značili jsme trasu a tak podobně. Při závodu jsme pak na svých stanovištích hlídali samotnou trať. Bylo třeba navádět závodníky, ale i dohlížet, aby se jim do cesty nepletli diváci a chodci, popsala přípravy patnáctiletá běžkyně z Českých Budějovic a doplnila, že to pro ni byla úplně nová zkušenost. Dostala jsem se k tomu náhodou, na internetu jsem si všimla, že se shánějí dobrovolníci, tak jsem se přihlásila. Jsem ráda, že jsem se zapojila, moc mě to bavilo, shrnula své sobotní zážitky studentka. Závod si chtěl vyzkoušet také Tomáš Dvořák z Českých Budějovic. Nakonec se ale na startovní čáru postavit nemohl. Původně jsem chtěl běžet, ale před dvěma týdny jsem si zranil kotník. A po jedné noze bych asi nezvládl ani dětskou trasu kolem náměstí. Docela mě to mrzí. Vím, že když člověk běží takový závod, tak je to úplně jiný pocit, než když běhá sám. Mám takové akce rád, tak jsem se alespoň přišel podívat a fandit ostatním. Někde v tom davu poběží moji dva spolužáci ze střední školy, dodal student, který by si příští rok rád zaběhl i půlmaraton. Na startu závodu se sešli nejen pravidelní běžci, ale i ti, kteří se rozhodli to prostě zkusit a dokázat si, že na to mají. Domluvil jsem se s kolegyní z práce. Já doufám, že se mi deset kilometrů podaří zaběhnout do padesáti minut, přál si před závodem dvacetiletý Roman z Českých Budějovic. Začal jsem běhat teprve před měsícem. Trénoval jsem obden, ze začátku jsem chodil běhat ráno, teď před závodem jsem běhal hlavně večer. Deset kilometrů jsem ale zatím běžel jen jednou. Už teď ale vím jedno. Přítí rok se opět tohoto závodu zúčastním. Zajisté bude tato sportovní akce lákadlem a motivací trénovat pro další lidi, ktrří chtějí být na startu příštího ročníku.
Where now?
Kraj nabídl, že odkoupí akcie letiště České Budějovice
Jihočeský kraj v úterý oficiálně nabídl městu České Budějovice, že odkoupí podíl ve společnosti, která se stará o chod letiště v Plané u Českých Budějovic. Město se zdráhá dál podporovat chod letiště, protože příspěvek Budějovic, který letos činí 25 milionů korun, by se měl příští rok zvednout na více než 70 milionů korun. Způsobů, jak se platbě vyhnout je více. Pro město by ale prodej podílu ve zmíněné akciové společnosti mohl být přijatelnou možností. Budějovice by mohly svůj podíl v akciovce kraji prodat. K návrhu by se teď měly vyjádřit politické kluby městského a krajského zastupitelstva. Otázkou ale zůstává cena. Třeba letos je příspěvek města na chod letiště 25 milionů korun. V hledání strategického partnera by mělo být jasněji do konce října. Zatím není jisté, jestli by šlo o případný pronájem areálu nebo nějakou formu podílu na vlastnictví českobudějovického letiště.
Show more
Poslední letošní zápas ČEZ Motoru České Budějovice
V posledním utkání o extraligu prohráli hokejisté ČEZ Motoru v Karlových Varech 0:1 a v konečné tabulce obsadili poslední čtvrtou příčku. O tom, že Jihočeši už nemohou postoupit, se rozhodlo v pátek. Domácí Energie také živila spíše pouze teoretickou naději na extraligu, takže utkání ani nemohlo mít nějaký velký náboj. Hosté nechali doma gólmanskou jedničku Petra Kváču, takže se do branky postavil jeho náhradník a záda mu kryl ze střídačky Bláha. Necestoval také centr prvního útoku Pajič, jenž dává dohromady zraněný kotník. Na jeho místo se postavil Vak. Chyběli pochopitelně také dlouhodobě nemocní Walker a Květoň. Úvodní třetina také nenabídla zrovna strhující podívanou. Jedinou přesilovku si v jejím průběhu zahráli hosté, leč bez většího efektu. Na domácí straně stojí za zmínku snad jen střela Beránka z kruhů, kterou zlikvidoval Gába. Po změně stran byli podstatně aktivnější Západočeši. Několikrát se dostali k ohrožení českobudějovického gólmana, ale ten i nadále odolával. V polovině zápasu se Energie přece jen dočkala. Flek vystihl Muchovu rozehrávku, najížděl sám na Gábu a s přehledem zakončil. Dále byla aktivita spíše na domácích hokejkách. Vary si vynutily ještě další dvě přesilovky, ale do druhé sirény už se skóre nezměnilo. Poměr střel na branku byl po dvou odehraných třetinách 16:10. To nesvědčilo o nějaké velké útočné aktivitě ani na jedné straně. Moc se toho nezměnilo ani ve třetí třetině. Dle očekávání se nehrál zrovna extra dramatický hokej. Šanci bylo k vidění jen velice málo a gólmani Gába i Honzík chytali spolehlivě. Hostům nelze upřít snaha a pokoušeli se vsítit vyrovnávací gól. Nebyli od něj daleko při vyloučení Harkabuse, ale koncovka je největším problémem Stavjaňova týmu. Přitom sezona ČEZ Motoru slibovala opravdu hodně. Na výsledku nic nezměnil ani závěr zápasu. Minutu a půl před koncem si hostující střídačka vyžádala oddechový čas a Motor zkusil hru bez brankáře. Kýžený efekt to však nepřineslo a mužstvo se rozloučilo se sezonou porážkou. Každý z vedení klubu i fanoušci očekávají boj mužstva z Českých Budějovic v následující hokejové sezoně o nejvyšší příčky.
Show more
V moštárnách letos ubylo práce
Tradičně druhý týden v listopadu, ukončili letošní sezonu moštování zahrádkáři v rudolfovském Mlýnském údolí. Zpracovali jsme letos kolem sedmi tun ovoce, loni to bylo kolem deseti tun. Sucho letos ovlivnilo třeba i velikost plodů. Počátkem listopadu už naposledy lisovali i na okraji Českých Budějovic v Husově kolonii. Letos zpracovali v moštárně 22 tun ovoce. V Nových Hodějovicích letos nakonec zapíší do statistik 18,5 tuny vylisovaného ovoce. Končili poslední pondělí v říjnu. Na začátku počítali, že kvůli suchu to bude 14 15 tun. Ale konečný výsledek je znatelně lepší a lze ho označit jako celkem průměrný. V třicetileté historii moštárny měly rekordní sezony v letech 2001 a 2003. Vždy udělali 40 tun ovoce. Ale podle Marie Syrovátkové, která se při moštování stará o vážení nebo účtování, bylo v některých špatných letech třeba jen pět tun ovoce, protože na jaře zmrzlo v květu. Letos přispělo ke slušnému výsledku několik skutečností. Místy nebyla úroda jablek zase až tak špatná. V některých lokalitách už také moštárny nejsou, takže do Nových Hodějovic do Topolové ulice přijíždějí zákazníci až od Kaplice, Hubenova nebo Nových Hradů. Tím, že je podle Marie Syrovátkové moštáren na Českobudějovicku málo, tak i když bylo sucho, nebyla bilance v Nových Hodějovicích v přílišném propadu. A zahrádkáři z Topolové ulice také pravidelně aktualizují svůj web. Získávají tím nové zákazníky, vedle těch věrných. Do Nových Hodějovic jezdí ale hodně zájemců už léta. Výhodou malých moštáren je to, že zákazník si odveze najisto šťávu ze svého ovoce. Někde ve větších zařízeních jablka vykupují, moštují třeba jen dva dny a lidé si odvážejí vypočtené množství moštu. V malých lisech u zahrádkářů si mohou lidé ovoce třeba i namixovat. „Někdo si dává jablka s mrkví nebo červenou řepou. Nebo zase chtějí zákazníci čisté odrůdové mošty. Přivezou si spartany nebo čistecké jablko," zmiňuje Marie Syrovátková s tím, že právě čistecké jablko je na moštování velmi vhodná odrůda. Ze zahrad ale dnes bohužel pomalu mizí. Zpracování ovoce v regionu ale moštováním nekončí. Kdo si připravil ovocný kvas, může nyní využít služeb několika pálenic. Zkuste si ochutnat čerstvou štávu z jablek, nebudete litovat, chuť je opravdu nepopsatelná a znamenitá.
Show more