Svatební veletrh vábil už na třetí ročník
Akce nabídla módní přehlídky, strom přání pro snoubence nebo lesknoucí se limuzíny. „Je tu zastoupeno na třicet oborů, které se podílí na organizaci svateb," uvedla organizátorka veletrhu Štěpánka Bendová s tím, že kromě agentur specializovaných na svatby jsou zastoupeny třeba i hotely nebo penziony. Podle Štěpánky Bendové jsou jižní Čechy snoubencům zaslíbené. Hlavními taháky regionu jsou venkovní obřady pod širým nebem obecně, a zámky Hluboká a Český Krumlov. Hluboká je lákavá, je to princeznovský zámek. V pátek a v sobotu uzavře sňatek v letní sezoně osm až devět párů, z toho tři až čtyři páry jsou cizinci. Český Krumlov je navíc památka UNESCO. Turisté město navštíví a když hledají místo pro svatbu, vzpomenou si, že to by mohlo být to pravé romantické místo pro svatební obřad.Pozornost na veletrhu poutal červenou a smetanovou barvou a květy na chladiči i dokonale zrenovovaný autobus z roku 1970, patřící dopravnímu podniku. „Je o to zájem. Má kapacitu 29 míst k sezení. Ptali se na jeho pronájem už i z penzionu, kam jezdí hodně svateb," naznačil dohlížející Jiří Nováček, že atrakce je k mání. Veletrh se konal letos potřetí.
Where now?
Masopust na zámku
.V sobotu 19.2. se konal tradiční masopust - zabíjačka s ochutnávkou různých specialit. Nechyběly zde také Řeznické kapely kvůli masopustní veselici. Oslava se konala v loveckém zámku Ohrada u Českých Budějovic.
Show more
Cyklostezka se opět rozroste
Další část cyklostezky mezi Suchým Vrbným a centrem města by měli už letos na podzim dostat kolaři v Českých Budějovicích. Na pruh pro cyklisty v Průmyslové ulici otevřený v prosinci loňského roku naváže další část stavby. Páteřní cyklotrasa bude pokračovat Alšovou ulicí až k Dukelské. Kvůli šířce komunikace není možné v celé délce vybudovat samostatný pruh pro cyklisty a trasa bude částečně jen vyznačená piktogramy. Součástí akce bude i stavba přemostění přes Mlýnskou stoku. V provozu bude teprve za několik týdnů, Budějovičtí si na ni ale rychle zvyknou a za první část spojnice Suchého Vrbného se zbytkem města jsou rádi. Nezastavuje se ani nad řadou ostrůvků uprostřed stezky, které obepínají sloupy trolejového vedení a nad kterými zpočátku cyklisté užasle kroutili hlavami. Trasa dnes končí u Novohradské ulice, již brzy bude mít ale pokračování až po park v Dukelské. Radnice teď vybírá zhotovitele, ráda by v květnu dospěla do stadia podpisu smlouvy. Realizace má trvat čtyři měsíce, počítáme, že v září, případně v říjnu by mohlo být hotovo. Zájem města České Budějovice všechny cyklisty moc těší a další budování cyklistických tras bude pro kraj velkým přímosem.
Show more
Výročí Českých Budějovic připomíná sada mincí
Tři stříbrné pamětní medaile s motivem Českých Budějovic začala mincovna razit teprve před několika dny. Zajímavostí je, že všechny návrhy pocházejí ze soutěže, kterou vypsala Česká národní banka. Je na minci o nominální hodnotě 200 Kč. Tato dvousetkoruna se podle emisního plánu ČNB objeví v nabídce distributorů v březnu. Ostatní nevyužité návrhy by nejspíš upadly v zapomnění, nebýt unikátního programu Pražské mincovny, jehož smyslem je realizace právě takto nevyužitých, přitom však umělecky vysoce hodnotných motivů. „Nápady do soutěží zasílá řada špičkových českých a slovenských výtvarníků, mince České národní banky ke konkrétnímu tématu však může být pouze jedna. Naše emisní rada proto vyhodnocuje další návrhy, které odpovídají náročným kritériím a výběr z nich pak vyrazíme jako stříbrné, či zlaté odražky," vysvětlil mincmistr Pražské mincovny Ondřej Koňařík. A kterým umělcům se dostalo cti, aby jejich návrhy byly takto zvěčněny do drahých kovů? Emisní rada vybrala návrhy Majky Wichnerové, Lenky Nebeské a Josefa Šafaříka. „Pro lícní stranu jsem použila kompozici historických staveb, kterou doplňuje socha zakladatele Českých Budějovic Přemysla Otakara II. Pamětihodnostem na rubu dominuje Samsonova kašna. Ta sice pochází z pozdější doby, ale patří k typickým památkám města," popsala svoje dílo Majka Wichnerová.
Show more