Parkovací zóny v Českých Budějovicích
České Budějovice rozšiřují zóny s placeným parkováním v ulicích. Od 1. prosince 2019 dojde k rozšíření placených parkovacích zón v Českých Budějovicích do území vymezeného ulicemi Husova, Pražská a Strakonická. Jedná se o druhou etapu posunutou do severozápadní oblasti města. Nyní je postupně instalováno vodorovné a svislé dopravní značení a osazují se parkovací automaty. Součástí rozšíření bude i zpoplatnění záchytného parkoviště Na Dlouhé louce u křižovatky s Husovou třídou pro osobní auta, autobusy a nákladní soupravy. Parkoviště u Sportovní haly zůstane zatím nezpoplatněno, ale zůstává otázkou času kdy se tak stane.
Where now?
Výbuch plynu zranil v Českých Budějovicích muže
Nedělní dopoledne narušil v ulici U Tří lvů v Českých Budějovicích výbuch. V bytě jednoho ze zdejších domů vybuchla dopoledne plynová bomba. Na místě zasahovali jednotky záchranářů i hasičů."Výbuch tlakové láhve byl bez následného požáru," doplnila Vendula Matějů s tím, že statik nyní zjišťuje stav domu po výbuchu. Podle obyvatelky domu sousedícího s tím, kde se neštěstí odehrálo, vybuchla tlaková láhev ve chvíli, kdy si obyvatel zničeného bytu vařil oběd. "Ten pán pak ještě vyhodil bombu oknem ven na zahradu domu," popsala mladá žena, jež si nepřála uvést své jméno. "Ulice je z obou stran uzavřená, domů se teď vrátit nesmíme. Snad nás zpátky pustí co nejdřív," doplnila krátce po nedělním poledni. Zraněnému muži poskytli pomoc záchranáři. „Jednalo se o mladého muže, který utrpěl středně těžká poranění v horní části těla. Ošetřili jsme ho na místě, poté byl převez do českobudějovické nemocnice. Jeho stav je stabilizován," řekla Petra Kafková, mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje. Dodala, že muž není ohrožen na životě. Přivolaný statik na místě konstatoval, že byla narušena statika domu. "Poškozené byly meziokenní pilíře ve druhém patře," komentoval stav domu přivolaný statik Tomáš Mráz. „Bude třeba udělat poměrně rychle nějaké provizorní zajištění. To znamená stáhnout dům z ulice do dvora nějakými vnitřními táhly, následně se bude muset udělat oprava," řekl na místě přivolaný statik. Pilíře se budou muset pravděpodobně vybourat, dost zásadně se bude muset také opravit římsa, která je vyboulená do ulice. Na místě se byl podívat také českobudějovický primátor Jiří Svoboda, který přislíbil, že město pro obyvatele poškozených bytů zajistí náhradní ubytování. Město dle jeho slov zajistilo nájemníkům na několik dnů nouzové náhradní ubytování v nedalekém penzionu, správa městských domů už začíná pro nájemníky připravovat městské byty. Ty budou obyvatelé poškozeného domu obývat po dobu trvání oprav. Postaráme se o opravu domu, aby měli stávající obyvatelé co nejdříve své ubytování.
Show more
Nechtějí vzdát boj o novou školu
Vznik střední školy už podpisem podpořilo přes pět tisíc lidí. Podali jsme právní rozklad, k němuž by se ministerstvo školství mělo vyjádřit do konce dubna, zatím pokračujeme v přípravách tak, aby lyceum mohlo v září zahájit výuku," líčí úsilí řady lidí ředitelka budějovické waldorfské základní a mateřské školy Milena Vlčková. Jde o budoucnost desítek školáků, kteří se právě rozhodují o studiu na střední škole. Mnozí znají waldorfskou pedagogiku už od školky, dlouho navštěvují budějovickou waldorfskou základní školu a rádi by pokračovali v tomto typu vzdělávání až do maturity. Zájem mají i žáci stejně zaměřené školy v Písku. Jenže ministerstvo i Jihočeský kraj se staví k záměru zřídit od září v Budějovicích waldorfskou střední školu zamítavě. Ve své argumentaci se opírají o tvrzení, že vznik takové školy není v souladu s dlouhodobým záměrem vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy v Jihočeském kraji. Podle vedení kraje je škol se stejným obsahem vzdělávání v regionu dostatek. „Nevidíme proto potenciál, že by waldorfské lyceum mohlo zaplnit nějakou díru na trhu," míní krajský radní pro školství Tomeš Vytiska. S argumentem, že waldorfské lyceum by do nabídky středoškolského vzdělání nepřineslo nic nového, ředitelka školy Milena Vlčková zásadně nesouhlasí. „To je jen laický pohled. Vzdělávací program waldorfského lycea je opravdu odlišný, je koncipovaný jako pokračování výuky na waldorfské základní škole. Ač nabízí různá zaměření, nenutí studenty ke specializaci. Naopak, při výuce se mohou zblízka dotknout mnoha oborů," naznačuje. Stejně jako ostatním kritikům úřednické stopky pro novou školu jí vadí, že se rozhodnutí neopírají o komplexní posouzení celé problematiky a využívají jen některé argumenty. „Nelíbí se nám také nerovný přístup. Proč, když v jiných krajích bylo waldorfské lyceum schváleno, to na jihu to nejde? I v našem kraji by měla mít jedna taková střední škola. Nemůžeme přece doplácet na to, že jiné školy v regionu nejsou naplněné," zlobí se Milena Vlčková. Své názory na kontroverzní rozhodnutí si nenechávají pro sebe ani mnozí rodiče a školáci. „Osobními dopisy oslovují ministra školství Marcela Chládka i premiéra Bohuslava Sobotku. Je to aktivita samotných rodin, ale pár dopisů jsem měla možnost si přečíst. Každý z pisatelů má trochu jiný pohled. Děti například trápí, že nemohou blízko domova pokračovat ve vybrané formě vzdělávání, navíc v jiných školách stejného typu je přetlak zájemců, některé rodiny by středoškolské studium svých dětí třeba v Příbrami těžko zvládaly finančně. Na většinu dopisů sice přichází jednotná odpověď, ale pan premiér už reagoval, že se naší věcí opravdu hodlá zabývat," dodává paní ředitelka školy.
Show more
Pozor na zamrzlou řeku varují záchranáři
Mrazivé počasí nepolevuje. Ačkoliv meteorologové předpovídají oteplení, v noci na pátek teploty na mnoha místech v okrese poklesly k hodnotě minus 20 stupňů Celsia. Na rybnících i řekách by bruslení zatím mohlo být nebezpečné. Bruslaři se dokonce tento týden proháněli i po zamrzlých řekách v Českých Budějovicích. Podle Petra Kočvary, předsedy Vodní záchranné služby českobudějovické místní skupiny Českého červeného kříže, je ale bruslení po řekách velmi zrádné. „Sám bych zatím nevstoupil ani na zamrzlý rybník, natož na řeku. Síla ledu určitě zatím nebude ideální," varoval záchranář. Podle něj musí být led, který udrží člověka, silný minimálně deset centimetrů. „To ovšem platí na rybníce. Řeky mohou být velmi zrádné," upozornil Petr Kočvara s tím, že například u teplejších přítoků může být led mnohem tenčí než na jiných místech. Dobrou prevencí je mít u sebe takzvané švédské bodce, ideálně zavěšené kolem krku, ale samozřejmě ne tak, abyste se na nich oběsili," zmínil vodní záchranář. „Když se ponoříme do vody, můžeme se pomocí těchto bodců vyškrábat zpátky na led. Dobře poslouží i šroubovák zabroušený do špičky," doplnil Petr Kočvara. Dodal, že dostaneme-li se zpátky na zamrzlou hladinu svépomocí, rozhodně bychom na ni neměli stoupat. Ideální je plazit se po ledu směrem ke břehu. Mrazy působí problémy řidičům, i těm, kteří usedají za volanty vozů MHD. Překážkou je například námraza na drátech elektrického vedení, která někdy znemožňuje jízdu trolejbusů. Zima ještě nekončí a mrazy nám všem jistě připraví mnohá překvapení, tak buďte všichni obezřetní a počítejte s tím, varují záchranáři.
Show more