Český Krumlov
Český Krumlov je považován za jedno z nejkrásnějších českých měst. Pro svůj jedinečně dochovaný komplex středověkého města byl zapsán do Seznamu kulturního dědictví UNESCO a vyhlášen městskou památkovou rezervací, po Praze druhou nejvýznamnější u nás. Neméně známý a krásný je také zdejší stejnojmenný zámek.
Město, které je centrem stejnojmenného okresu, leží v malebné poloze na svazích údolí nad meandrujícím tokem řeky Vltavy ve výšce 492 m nad mořem 25 km jižně od Českých Budějovic.
Původně zde stával na ostrohu nad řekou Vltavou na jejím levém břehu raně gotický hrad, založený v první polovině 13. století při obchodní cestě do severorakouského Lince. V jeho podhradí vzniklo malé městečko zvané Latrán. Ve druhé polovině 13. století bylo na protějším břehu založeno město nové (dnes Staré Město). Počátkem 14. století přešlo panství do majetku Rožmberků, kteří Krumlov učinili centrem a správním střediskem rozsáhlého území zahrnujícího většinu jižních Čech. Za jejich vlády, trvající na 300 let, město dosahovalo obrovského hospodářského, stavebního i kulturního rozvoje, který vyvrcholil ve druhé polovině 16. století. Tehdy město získalo svůj renesanční ráz, jenž mu vydržel až do současnosti. V roce 1611 byl Český Krumlov poničen při vpádu Pasovských. Jeho pozdější vývoj již nepřinesl takový rozmach, díky určité stagnaci se však dochoval jeho středověký ráz až dodnes.
Nejvýznamnější a nejznámější památkou Českého Krumlova je stejnojmenný zámek, tyčící se vysoko nad ohybem Vltavy. Vznikl přestavbou původního hradu, barokní a rokoková podoba mu byla dána při posledních úpravách v letech 1744 - 1767.
Bývalé podhradí Latrán nacházející se východně od zámku bylo v druhé polovině 14. století ještě rozšířeno o tzv. Nové Město vystavěné na nábřeží Vltavy. Z původního opevnění, které měl Latrán s Novým Městem společné, se dochovala severovýchodní válcová bašta s jehlancovou střechou z roku 1506. Z městských bran stojí v současnosti již jen severní Budějovická brána vybudovaná koncem 16. století. Byla postavená ve stylu severoitalské renesance a je završená pětibokou věží. Nejvýznamnější památkou Latránu je minoritský klášter svatého Františka a svaté Kláry se společným kostelem Božího těla a Zvěstování Panny Marie.
Staré Město bylo vystavěno na vyvýšenině sevřené smyčkou Vltavy na pravém břehu řeky. Tato část, chráněná ze tří stran řekou, byla přístupná jen z východu úzkou šíjí, která byla přehrazena hlubokým příkopem. Středem Starého Města je čtvercové náměstí, z něhož vybíhají do všech stran uličky spojené okružní cestou po vltavském nábřeží. Právě v této části zůstalo dochováno mnoho měšťanských domů pocházejících ještě z období gotiky, většinou však renesančně přestavěných, a monumentální gotický kostel svatého Víta, výrazná stavba města.
Na Křížovém vrchu (též Kalvárie) tyčícím se nad městem byla postavena v roce 1709 barokní kaple Panny Marie Bolestné. Od nově zrekonstruované kaple se nabízí krásný výhled na město.
V blízkosti centrálního parkoviště asi 400 m směrem na Černou v Pošumaví je možné navštívit podzemní grafitový důl.
Na jižním okraji města (směrem na Větřní) stojí přes Vltavu zajímavý krytý dřevěný most (tzv. rechle).
Český Krumlov - ulička ve Starém městě Český Krumlov - město s kostelem svatého Víta Český Krumlov - kostel sv. Jošta se zámeckou věží a s částí spojovací chodby
Městskou památkovou rezervací prochází 3,5 km dlouhá trasa značená turistickými značkami.
V budově bývalého jezuitského semináře dnes sídlí Okresní vlastivědné muzeum. Jsou zde soustředěny sbírky připomínající historii města a jeho okolí, gotické a renesanční plastiky a také barokní jezuitská lékárna.
K významným osobnostem, které byly ovlivněny životem v Českém Krumlově, patří spisovatel Rudolf Kalčík, jenž tu studoval na gymnáziu. Svá poslední léta tu dožil herec a dramatik Maxmilián Štván.
Kam dál?
Zámek Červená Lhota
Zámek Červená Lhota je jedním z nejznámějších renesančních zámků v Čechách. Je postaven na skalnatém ostrůvku v rybníčku ve stejnojmenné vsi 8 km severně od Kardašovy Řečice.
Zobrazit více
České Budějovice
K Vašemu pobytu v našem levném ubytování penzion U Rudolfa České Budějovice doporučujeme návštívit historické centrum města. České Budějovice jsou největším jihočeským městem. Leží v kotlině v Českobudějovické pánvi na soutoku řek Vltavy a Malše v nadmořské výšce 381 - 430 m. Ve městě žije asi 100.000 obyvatel. Je administrativním, kulturním, vzdělanostním a dopravním centrem celého regionu. Kromě mnoha středních škol a konzervatoře sídlí ve městě Jihočeská univerzita, Jihočeské muzeum, Jihočeské divadlo, pobočka Státní vědecké knihovny, při univerzitě působí některé ústavy akademie věd. Ubytování České Budějovice - penzion U Rudolfa Vám též nabízí cyklo výlety do širokého okolí. Od penzionu U Rudolfa vede 13 kilometrová stezka podél řeky Vltavy z Českých Budějovic až do Hluboké nad Vltavou.
Zobrazit více
Okolí České Budějovice
Poznejte krásu a historii Českých Budějovic, jež jsou metropolí jižních Čech. Mnohé penziony České Budějovice vždy doporučují návštívit historické centrum města, které nabízí řadu památek: Náměstí Přemysla Otakara II., Radnici, Samsonova kašna, Katedrála sv. Mikuláše, Černá věž, Dominikánský klášter aj. Najdete zde také řadu sportovního vyžití, plavecký a zimní stadion, vyhlídkové plavby po řece Vltavě, množství cyklistických tras vhodných i pro in-line bruslení. Ubytování České Budějovice je ideální výchozí místo pro výlety do celého jihočeského kraje. Nedaleko penzionu České Budějovice leží jeden z nejhezčích zámků v České republice zámek Hluboká nad Vltavou. Rodiče s dětmi mohou navštívit zoologickou zahradu Obora. Nenechte si také ujít návštěvu nedalekého Českého Krumlova s mnoha památkami, jež je zapsán na seznamu památek UNESCO.
Zobrazit více