Den železnice v Českých Budějovicích
Kouř z parní lokomotivy, houkání vlaků, nadšené výkřiky, zvědavost a dobrá nálada, tak to vypadalo v sobotu v nádražním areálu při Národním dni železnice. Budějovické nádraží zaplnilo v sobotu na Národní den železnice pár tisíc návštěvníků. Děti lezoucí po hasičském jeřábu, na lokomotivu či kulící oči na jedoucí monstra, dospělí okukující otáčení lokomotivy a či různé stroje včetně pendolina. Byl to velký zážitek pro malé i velké návštěvníky. Všichni si Národní den železnice pochvalovali a dle našich dotazů si ten příští jistě nenechají ujít.
Kam dál?
Začíná letní kulturní program na slepém rameni řeky Malše
Budějovické kulturní léto přinese 257 akcí. Řada z nich je zdarma. Několik hudebních festivalů, jména jako Dan Bárta, Wabi Daněk či izraelský jazzový kontrabasista Avishai Cohen. Radnice řadu z nich dotuje sumou 4,7 milionu korun. Budějovice mají nabízet zejména přes letní sezonu to, co by sem přitáhlo turisty. Mezi největší akce patří Jihočeský jazzový festival, kde mj. zahraje 6. srpna Avishai Cohen. Akcí je o 57 víc než loni. Výrazně se zapojila Jihočeská vědecká knihovna, hvězdárna a klub Living Room, kteří vytvářejí aktivity jak pro rodiny s dětmi, tak pro dospělé. Fungeje Galerie Mariánská, objeví se i Robert Vano. K tradici patří Kinematograf bratří Čadíků – zdarma promítne české snímky Sedmero krkavců, Život je život a Gangster Ka – slavnosti Emy Destinnové, Město lidem – lidé městu nebo hudební přehlídka Central Park Slavie. Radniční léto slibuje 25 večerů, především pohádky, ale i muzikál Cyrano a zahrají Nezmaři, Samson nebo Wabi Daněk. Město rozšířilo sérii Hudební večery na náměstí, vystoupí 13 kapel. V minulých letech měly tyto kulturní akce velký úspěch, což můžeme očekávat i letos.
Zobrazit více
Pyrotechniku nepodceňujte
Blížící se oslavy příchodu nového roku se většinou neobejdou bez zábavné pyrotechniky. Policisté radí, jak bychom ji měli používat, aby to pro nás bylo bezpečné. Zde je několik rad, na které by každý, kdo se zábavnou pyrotechnikou bude zacházet, měl důsledně dbát: - vždy se důsledně seznámit s návodem na použití a tento bezpodmínečně dodržovat - pyrotechnické prostředky nikdy neupravovat a používat je v takovém stavu, v jakém jsme je zakoupili - prostředky zábavní pyrotechniky používat jen k určenému účelu - s prostředky zábavní pyrotechniky vždy zacházet jako s nebezpečným, výbušným materiálem - při používání prostředků zábavní pyrotechniky se vyvarovat nadměrného používání alkoholu - zvolit vhodné místo k použití pyrotechniky v souladu s instrukcemi v návodu k použití vždy na volném prostranství v dostatečné vzdálenosti od domů, zaparkovaných aut nebo kontejnerů - skladovat pyrotechniku v chladu a suchu mimo dosah dětí a nezpůsobilých osob - používat vhodné ochranné pomůcky - vyhnout se rizikové společnosti například opilých lidí manipulujících s pyrotechnikou - závadné pyrotechnické výrobky likvidovat dle doporučení výrobce (v případě selhání počkat 20 minut, poté umístit do nádoby s vodou na 24 hodin a následně zakopat do země) - vždy se přesvědčit, zda nedošlo k selhání některého z výrobků a zabránit tak možnému zneužití jinými osobami nebo dětmi - vždy dodržovat bezpečnou vzdálenost při odpalování - ochránit domácí zvířata před možnou újmou ze strany pyrotechnických výrobků - poučit své blízké, zejména děti o rizicích plynoucích z používání pyrotechnických výrobků.
Zobrazit více
Výročí Českých Budějovic připomíná sada mincí
Tři stříbrné pamětní medaile s motivem Českých Budějovic začala mincovna razit teprve před několika dny. Zajímavostí je, že všechny návrhy pocházejí ze soutěže, kterou vypsala Česká národní banka. Je na minci o nominální hodnotě 200 Kč. Tato dvousetkoruna se podle emisního plánu ČNB objeví v nabídce distributorů v březnu. Ostatní nevyužité návrhy by nejspíš upadly v zapomnění, nebýt unikátního programu Pražské mincovny, jehož smyslem je realizace právě takto nevyužitých, přitom však umělecky vysoce hodnotných motivů. „Nápady do soutěží zasílá řada špičkových českých a slovenských výtvarníků, mince České národní banky ke konkrétnímu tématu však může být pouze jedna. Naše emisní rada proto vyhodnocuje další návrhy, které odpovídají náročným kritériím a výběr z nich pak vyrazíme jako stříbrné, či zlaté odražky," vysvětlil mincmistr Pražské mincovny Ondřej Koňařík. A kterým umělcům se dostalo cti, aby jejich návrhy byly takto zvěčněny do drahých kovů? Emisní rada vybrala návrhy Majky Wichnerové, Lenky Nebeské a Josefa Šafaříka. „Pro lícní stranu jsem použila kompozici historických staveb, kterou doplňuje socha zakladatele Českých Budějovic Přemysla Otakara II. Pamětihodnostem na rubu dominuje Samsonova kašna. Ta sice pochází z pozdější doby, ale patří k typickým památkám města," popsala svoje dílo Majka Wichnerová.
Zobrazit více