Letiště České Budějovice v provozu už v březnu
České Budějovice plánují předčasné zprovoznění vzletové a přistávací dráhy na letišti v Plané u Českých Budějovic. Vedení Jihočeského kraje se ve středu dohodlo se zástupci společnosti, která je zhotovitelem modernizace letiště na dřívějším převzetí již dokončeného díla. Konkrétně by se jednalo o vzletovou a přistávací dráhu, která by tak mohla být předčasně uvedena do provozu. Společné jednání iniciovalo vedení kraje, který má na dřívějším zprovoznění letiště mimořádný zájem. Nyní bude možné zahájit proces rozlétání dráhy, který bude schvalovat Úřad pro civilní letectví v Praze. Pak už nic nebrání tomu, aby ji město České Budějovice mohlo nabídnout stávajícím uživatelům a pokud půjdou všechny schvalovací procesy hladce, mohla by být vzletová a přistávací dráha zprovozněna už v průběhu března. V současnosti se chýlí k závěru i ostatní stavební práce a celý proces modernizace letiště by měl být dokončen letos v květnu.
Kam dál?
Rekonstrukce rozhledny na Sněžníku
Letošní sezónu budou muset turisté oželet výhled z rozhledny na Sněžníku. Během léta totiž projde její věž náročnou a nákladnou rekonstrukcí. Vzhledem ke klimatickým podmínkám, které panují na Sněžníku, není možné opravy provádět jindy než během léta. Opravy vyjdou na přibližně dva a tři čtvrtě milionu korun, což je jedna z největších letošních investic v Jílovém. Navazují na první etapu. Během té byla opravena podesta rozhledny. Na podzim roku 2014 bylo nutné podestu odizolovat, aby ji neničila voda, která zároveň vzlínala i do věže. A právě voda vzlínající pískovcovými kameny, ze kterých je věž postavena, byla jedním z důvodů, proč musí jílovská radnice udělat i druhou etapu rekonstrukce více než 150 let staré rozhledny. Nyní přijde na řadu oprava samotné věže a balkonu. Původně se přitom druhá etapa rekonstrukce rozhledny měla uskutečnit již loni. Rozhledna na Děčínském Sněžníku patří k nejstarším svého druhu u nás. Předloni oslavila 150 let své existence, a to i přesto, že jí i hrozil odstřel. Poslední velkou opravou prošla rozhledna na počátku 90. let minulého století, kdy se podařilo Jílovému sehnat potřebné dva miliony korun na její opravu. Při rekonstrukci byla celá rozhledna stažena ocelovými sponami a vruty. Kolem věže muselo být také postaveno lešení. Oprava se ale podařila tak, že to na jejím vzhledu není patrné. Byl také rozebrán a znovu složen ochoz věže. Vzhledem k výrazně větší náročnosti tehdejších oprav byla rozhledna uzavřena mnohem déle. Turisté na ni nemohli vystoupat celé dva roky. Tyto architektonické památky bychom měli udržovat a zachovávat v co nejlepším stavu, aby se příští generace mohli těšit z tak krásného výhledu této rozhledny.
Zobrazit více
Historické autobusy ve městě České Budějovice
V pátek večer se v dopravním podniku na Novohradské ulici rozezněla rocková hudba, v sobotu pak halu a její okolí zaplnili návštěvníci, kteří se přišli podívat na to, jak vypadá zákulisí hromadné dopravy. Historické autobusy se v sobotu vrátili do Českých Budějovic. Zájemci se s nimi mohli projet například při spanilé jízdě městem. Děti i jejich rodiče se tak mohli posadit za volant přistavěných vozů MHD nebo se mohli poučit o tom, jak se ubránit při útoku v autobusu na prezentaci bojového systému. Šla jsem si sednout do autobusu, ve kterém předváděli útok teroristy. Bylo to drsné, vůbec nevím, jestli bych v takové situaci dokázala nějak reagovat, přiznala Martina z Českých Budějovic, která na sobotní akci dorazila i s přítelem. Přišli jsme sem hlavně kvůli těm historickým autobusům, jsou krásné. Ale ty dnešní jsou při jízdě mnohem pohodlnější, doplnila se smíchem. V depu ale nechyběl ani různorodý program, sportovní ukázky nebo bubenická show. Pro děti bylo připraveno malování na obličej nebo třeba projížďka ve šlapacích motokárách. Sobotní akci, na které se vystřídalo kolem dvanácti stovek návštěvníků pak zakončila spanilá jízda městem. Na tu se vydaly historické autobusy plné nadšených milovníků těchto vozidel. Je dobré, že si v dopravním podniku vzpoměli na tyto úžasné stroje a dopřáli ostatním vzdát hold jejich kráse.
Zobrazit více
Spor o kavárnu filharmonie skončil
Skončil spor o kavárnu v sídle filharmonie, který se vlekl dva roky. Šéf orchestru O.S. a kavárník L.M. podepsali v úterý dohodu, v červnu tak začne velká proměna kostela svaté Anny, kde JF působí. Přestavba bude stát kolem deseti milionů korun. Spor začal, když ředitel filharmonie předloni na jaře oznámil, že chce kavárnu rekonstruovat. Kavárník dostal několik výpovědí, loni v březnu odstoupila JF od smlouvy, případ nakonec řešily Okresní soud v Českých Budějovicích i Krajský soud. Poslední žalobu dnes JF stáhla. Kavárník k 31. květnu odejde, zavázal se k tomu. Ještě na poslední chvíli se pokusil nechat si dát do smlouvy doložku, že se sem vrátí za stejných podmínek, což z naší strany nebylo možné akceptovat. Mám pocit, že pochopil, že soud prohraje, protože pravda je na naší straně, řekl mluvčí JF. Vedení JF tak zkultivuje své sídlo. Rekonstrukce začne v červnu, potrvá do září. Opraví a předělá se fasáda, vstupní prostory, schodiště, vchod, zvětší se šatna. Přibude bezbariérový přístup, malá galerie, budova bude nekuřácká. Kavárna se zmenší, čímž vznikne scéna pro komorní koncerty. Určitě bude toto řešení ku prospěchu věci. Vždyť budova JF již řadu let volá po generální opravě. Zanedlouho se budeme moci těšit na krásné, moderní prostory JF, které budou stát za návštěvu.
Zobrazit více