Samsonova kašna bude opět čistá
Flašky všeho druhu, zbytky silvestrovských dělobuchů, dlažba odpadky atd, takové poklady vydala včera Samsonova kašna na českobudějovickém náměstí. Tu právě lidé z ČEVAKU připravují na letní sezonu. V minulosti už při čištění objevili i spoustu jiných věcí. Práce ale i tak nemají málo. Nejprve bazén vypustili, zbavili odpadků a předmětů, které lidé do vody upustili snad jen omylem, poté stěny a dno pomocí hadice s vodou a košťat zbavili řas a všech dalších nečistot a bazén ošetřili přípravkem na bázi chlóru. Důležitou součástí údržby před letní sezonou je také kontrola samotného bazénu a osvětlení. V úterý na řadu přijde vysokozdvižná plošina, s jejíž pomocí se dostanou k samotné soše Samsona. Vůbec poprvé v ostrém provozu bude spuštěné i nové filtrační zařízení, které nechala do technologického zázemí kašny nainstalovat radnice. Filtr by měl sbírat nečistoty a usmrcené mikroorganismy, které tu dříve cirkulovaly. Součástí zařízení je nově i automatické dávkování chemie, samo si to hlídá pH vody. Díky tomu všemu by voda měla být křišťálová, tak nám nezbývá se jen těšit na krásný pohled do kašny a na její nádherné okolí.
Kam dál?
Pozor na zamrzlou řeku varují záchranáři
Mrazivé počasí nepolevuje. Ačkoliv meteorologové předpovídají oteplení, v noci na pátek teploty na mnoha místech v okrese poklesly k hodnotě minus 20 stupňů Celsia. Na rybnících i řekách by bruslení zatím mohlo být nebezpečné. Bruslaři se dokonce tento týden proháněli i po zamrzlých řekách v Českých Budějovicích. Podle Petra Kočvary, předsedy Vodní záchranné služby českobudějovické místní skupiny Českého červeného kříže, je ale bruslení po řekách velmi zrádné. „Sám bych zatím nevstoupil ani na zamrzlý rybník, natož na řeku. Síla ledu určitě zatím nebude ideální," varoval záchranář. Podle něj musí být led, který udrží člověka, silný minimálně deset centimetrů. „To ovšem platí na rybníce. Řeky mohou být velmi zrádné," upozornil Petr Kočvara s tím, že například u teplejších přítoků může být led mnohem tenčí než na jiných místech. Dobrou prevencí je mít u sebe takzvané švédské bodce, ideálně zavěšené kolem krku, ale samozřejmě ne tak, abyste se na nich oběsili," zmínil vodní záchranář. „Když se ponoříme do vody, můžeme se pomocí těchto bodců vyškrábat zpátky na led. Dobře poslouží i šroubovák zabroušený do špičky," doplnil Petr Kočvara. Dodal, že dostaneme-li se zpátky na zamrzlou hladinu svépomocí, rozhodně bychom na ni neměli stoupat. Ideální je plazit se po ledu směrem ke břehu. Mrazy působí problémy řidičům, i těm, kteří usedají za volanty vozů MHD. Překážkou je například námraza na drátech elektrického vedení, která někdy znemožňuje jízdu trolejbusů. Zima ještě nekončí a mrazy nám všem jistě připraví mnohá překvapení, tak buďte všichni obezřetní a počítejte s tím, varují záchranáři.
Zobrazit více
Obchvat Dasného a Čejkovic u Českých Budějovic
Shromáždění na podporu stavby obchvatu Češnovic a Dasného, obcí na hlavním tahu z Českých Budějovic na Písek a Prahu, uspořádali ve středu místní obyvatelé. Stálým přecházením silnice zbrzdili provoz, o problematice obchvatu pak diskutovali v sále hostince v Dasném. Obyvatelé obcí Češnovice a Dasný ve středu uspořádali akci na podporu stavby obchvatu. Chtěli prostřednictvím akce vyjádřit svou nespokojenost s intenzitou dopravy na silnici I/20, která obce protíná. Nespokojenost občanů je vyvolána dlouholetým slibem vybudování obchvatu. Posledních 15 let jde o prioritní stavbu, která by odklonila asi 20 000 automobilů denně. Dopravní průzkum ukázal, že 50 procent řidičů překračuje při průjezdu obcí Češnovice povolenou rychlost a v obci Dasný je to 60 procent.
Zobrazit více
Sokol si oblíbil komín v Novém Vrátě
Budku ve stodvacetimetrové výšce na komíně výtopny Nové Vráto si za svůj domov možná vybrala dospělá samice sokola stěhovavého. Opakovaně ji tu v posledních týdnech zachytila kamera, pomocí které kriticky ohroženého ptáka může sledovat i veřejnost. Hliníkovou hnízdní budku na objekt českobudějovické teplárny umístili ornitologové v roce 2016. Loni v červnu se tu poprvé objevila samička sokola, nakonec se sem ale nastěhovaly poštolky. Chráněný dravec se tu objevil až po roce a není vyloučeno, že si komín dopředu vyhlédl jako hnízdiště. Ještě se ukáže, zda se zde sokol usadí, nebo jde jen o dočasný pobyt.
Zobrazit více