Výročí Českých Budějovic připomíná sada mincí
Tři stříbrné pamětní medaile s motivem Českých Budějovic začala mincovna razit teprve před několika dny. Zajímavostí je, že všechny návrhy pocházejí ze soutěže, kterou vypsala Česká národní banka. Je na minci o nominální hodnotě 200 Kč. Tato dvousetkoruna se podle emisního plánu ČNB objeví v nabídce distributorů v březnu. Ostatní nevyužité návrhy by nejspíš upadly v zapomnění, nebýt unikátního programu Pražské mincovny, jehož smyslem je realizace právě takto nevyužitých, přitom však umělecky vysoce hodnotných motivů. „Nápady do soutěží zasílá řada špičkových českých a slovenských výtvarníků, mince České národní banky ke konkrétnímu tématu však může být pouze jedna. Naše emisní rada proto vyhodnocuje další návrhy, které odpovídají náročným kritériím a výběr z nich pak vyrazíme jako stříbrné, či zlaté odražky," vysvětlil mincmistr Pražské mincovny Ondřej Koňařík. A kterým umělcům se dostalo cti, aby jejich návrhy byly takto zvěčněny do drahých kovů? Emisní rada vybrala návrhy Majky Wichnerové, Lenky Nebeské a Josefa Šafaříka. „Pro lícní stranu jsem použila kompozici historických staveb, kterou doplňuje socha zakladatele Českých Budějovic Přemysla Otakara II. Pamětihodnostem na rubu dominuje Samsonova kašna. Ta sice pochází z pozdější doby, ale patří k typickým památkám města," popsala svoje dílo Majka Wichnerová.
Wo jetzt?
Den vědců na Jihočeské univerzitě
Bezpečnost je hlavní téma letošního ročníku akce s názvem Den vědců. Tu již několik let pořádá pro veřejnost Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. Návštěvníci akce dozví nejen to, jaká nebezpečí na ně na internetu a sociálních sítích číhají, zjistit budou moci i to, jaké forenzní nástroje používají a jaké jsou zpravodajské složky státu pro analýzu mobilních telefonů. Rovněž návštěvníci uvidí, jak probíhá takový běžný pracovní den vědce v laboratoři, jaké ochranné pomůcky vědci při své práci používají a mnoho dalších zajímavostí. Do některých aktivit se budou moci zájemci z řad veřejnosti sami zapojit. Akce se bude konat v budově Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity. Tuto velmi zajímavou akci si nenechte ujít, protože toto téma bude pro mnohé z Vás velmi užitečné.
Zeig mehr
Ve Stromovce si brzy dáte občerstvení
Stan s občerstvením se zanedlouho objeví ve Stromovce v Českých Budějovicích. Za rok ho nahradí dřevěná konstrukce. Je to největší českobudějovický park, kam se lidé dostanou z centra za pár minut, který slouží jako rekreačně sportovní místo pro mnoho lidí a každý tam rád zavítá. Dobrou zprávou pro návštěvníky je, že si tam budou moci dát kávu a další nápoje i něco drobného k jídlu. Město totiž část pozemku do 31. října 2020 pronajalo společnosti, která se bude zároveň starat o čistotu veřejných WC, protože stánek bude v jejich blízkosti. Příští rok, po domluvě s životním prostředím, vystřídá mobilní stánek s dřevěnou konstrukcí, který do krajiny parku lépe zapadne.
Zeig mehr
Samson na náměstí v opravě
Když prvního září mířili žáci do škol, pískovcový Samson se poroučel z barokní kašny na náměstí Přemysla Otakara II., dominanty Českých Budějovic. Nezmizel proto, aby si jej prezident Miloš Zeman vzal s sebou do Číny jako loni plyšového Krtečka, ale aby uvolnil místo odborníkům Čevaku, kteří opravovali vedení vody ve sloupu aby z tlamy lva opět mohl vytrysknout osvěžující gejzír. Při úterním sundávání Samsona nemohl chybět známý jihočeský sochař a restaurátor Ivan Tlášek. „Tuhle kopii jsem dělal v letech 1989 a 1990," zavzpomínal sochař. „Instalovali jsme ji na kašnu právě v den prvních svobodných voleb. Tak jsme tenkrát na sokl zespodu napsali červenou barvou písmena OF, abychom tak lidem dali vědět, koho mají volit," usmívá se Ivan Tlášek, který byl včera zvědavý, zda se písmena dochovala, či zmizela pod nánosem prachu a špíny. Když se Samson konečně zhoupl ve vzduchu nad náměstím, mohli znalí lidé s bystrým zrakem skutečně zaregistrovat zašlá písmena OF s typickým obličejíkem uvnitř O. Více pak byla písmena čitelná, když sochu uložili na dno kontejneru. „Tak jsou ještě tady," komentoval spokojeně písmena monogramu Ivan Tlášek, zatímco Občanské forum už dávno vzala voda. Samson není jedinou kopií sochy, která zdobí město místo originálu. „Dělal jsem kopie i chrličů z kašny nebo sousoší morového sloupu na českobudějovickém Mariánském náměstí," vypočítává další napodobeniny Ivan Tlášek. „Socha Samsona je symbolem Budějovic, ale tam nahoře na plošině jsem nebyl rozechvělý trémou, jako spíš stářím," usmívá se sochař. „Zvykl jsem si na létající labutě, a kdybych neměl obrněné nervy, tuhle práci můžu vzdát," říká upřímně. „Když už je teď Samson dole, pořádně ho vyčistíme. Nyní už je socha Samsona zpět na svém místě. Jistě bude dalších mnoho let dominantou budějovického náměstí.
Zeig mehr