Hasiči sundali z komína mrtvého čápa
Na Českobudějovicko přiletělo zatím jen pár čapích jedinců. Jak uvedl vedoucí Skupiny pro výzkum brodivých ptáků, na některých místech okresu sice čápy zaznamenali, všude je však vždy jen jeden z páru. Čáp byl viněný například v Dubném, ve Strýčicích nebo Hluboké nad Vltavou. Právě na Hluboké má pobyt čápa špatný a smutný konec. Ten na komín u zdejšího zahradnictví přiletěl 19. března, o čtyři dny déle jej však místní a budějovičtí hasiči sundavali z hnízda mrtvého. Čáp byl odvezen na státní veterinární kliniku na pitvu. Na jeho těle nebylo zřejmé poranění, bude se proto kvůli podezření na otravu dělat i toxikologie. Výsledky by měly být hotové do několika dnů. Oba členové čapího páru se zatím uhnízdili jen v Kaplici. S následným oteplením se očekává přílet zbylých jedinců.
Wo jetzt?
Malá tygřata v ZOO Hluboká nad Vltavou
V zoo Hluboká nad Vltavou mají již jasno. Tři holčičky a jeden kluk. Takové je rozložení sil u tygřích mláďat z hlubocké zoologické zahrady. Čtveřice šelem se tu samičce tygra ussurijského Altaice a samečkovi Oliverovi narodila letos 20. května, včera poprvé se jim ošetřovatelé podívali na zoubek trochu blíž. Koťata oočkovali a očipovali. První vážení také ukázalo, že se váha každého z nich pohybuje okolo devíti kil. Podívat do výběhu by se měli tygříci v polovině srpna a možná právě Vy budete mít to štěstí je poprvé spatřit.
Zeig mehr
Nechtějí vzdát boj o novou školu
Vznik střední školy už podpisem podpořilo přes pět tisíc lidí. Podali jsme právní rozklad, k němuž by se ministerstvo školství mělo vyjádřit do konce dubna, zatím pokračujeme v přípravách tak, aby lyceum mohlo v září zahájit výuku," líčí úsilí řady lidí ředitelka budějovické waldorfské základní a mateřské školy Milena Vlčková. Jde o budoucnost desítek školáků, kteří se právě rozhodují o studiu na střední škole. Mnozí znají waldorfskou pedagogiku už od školky, dlouho navštěvují budějovickou waldorfskou základní školu a rádi by pokračovali v tomto typu vzdělávání až do maturity. Zájem mají i žáci stejně zaměřené školy v Písku. Jenže ministerstvo i Jihočeský kraj se staví k záměru zřídit od září v Budějovicích waldorfskou střední školu zamítavě. Ve své argumentaci se opírají o tvrzení, že vznik takové školy není v souladu s dlouhodobým záměrem vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy v Jihočeském kraji. Podle vedení kraje je škol se stejným obsahem vzdělávání v regionu dostatek. „Nevidíme proto potenciál, že by waldorfské lyceum mohlo zaplnit nějakou díru na trhu," míní krajský radní pro školství Tomeš Vytiska. S argumentem, že waldorfské lyceum by do nabídky středoškolského vzdělání nepřineslo nic nového, ředitelka školy Milena Vlčková zásadně nesouhlasí. „To je jen laický pohled. Vzdělávací program waldorfského lycea je opravdu odlišný, je koncipovaný jako pokračování výuky na waldorfské základní škole. Ač nabízí různá zaměření, nenutí studenty ke specializaci. Naopak, při výuce se mohou zblízka dotknout mnoha oborů," naznačuje. Stejně jako ostatním kritikům úřednické stopky pro novou školu jí vadí, že se rozhodnutí neopírají o komplexní posouzení celé problematiky a využívají jen některé argumenty. „Nelíbí se nám také nerovný přístup. Proč, když v jiných krajích bylo waldorfské lyceum schváleno, to na jihu to nejde? I v našem kraji by měla mít jedna taková střední škola. Nemůžeme přece doplácet na to, že jiné školy v regionu nejsou naplněné," zlobí se Milena Vlčková. Své názory na kontroverzní rozhodnutí si nenechávají pro sebe ani mnozí rodiče a školáci. „Osobními dopisy oslovují ministra školství Marcela Chládka i premiéra Bohuslava Sobotku. Je to aktivita samotných rodin, ale pár dopisů jsem měla možnost si přečíst. Každý z pisatelů má trochu jiný pohled. Děti například trápí, že nemohou blízko domova pokračovat ve vybrané formě vzdělávání, navíc v jiných školách stejného typu je přetlak zájemců, některé rodiny by středoškolské studium svých dětí třeba v Příbrami těžko zvládaly finančně. Na většinu dopisů sice přichází jednotná odpověď, ale pan premiér už reagoval, že se naší věcí opravdu hodlá zabývat," dodává paní ředitelka školy.
Zeig mehr
Primář ortopedie vede chirurgy
Úsek chirurgických oborů Nemocnice České Budějovice má nového ředitele. Od 1. ledna 2020 tuto pozici zastává doc. MUDr. Jiří Stehlík, CSc., emeritní primář Ortopedického oddělení. Zásluhou docenta Stehlíka je Ortopedické oddělení jedním z nejlépe fungujících oddělení českobudějovické nemocnice a zároveň široce respektovaným pracovištěm v oboru ortopedie. Panu docentovi, který se těší obrovské přirozené autoritě, přeji v jeho nové funkci potřebnou trpělivost, uvedl předseda představenstva Nemocnice České Budějovice MUDr. Ing. Michal Šnorek.
Zeig mehr