Druhý blok jaderné elektrárny Temelín je opět v provozu
V neděli ráno obsluha Jaderné elektrárny Temelín zprovoznila reaktor 2. bloku. Budou následovat fyzikální a energetické testy. Výroba elektřiny se plánuje v Temelíně obnovit během tohoto týdne. Nyní ověřujeme správnost uložení paliva a účinnost regulačních tyčí. Po dokončení testů se zvýší výkon reaktoru. Výkon řídíme změnou koncentrace kyseliny borité ve vodě primárního okruhu. Do výkonu reaktoru 30 procent vyvážíme turbínu a provedeme sérii testů zaměřených na chování aktivní zóny reaktoru. Druhý blok by měl obnovit výrobu za několik dní. Záležet bude na výsledcích testů. Elektřinu blok nevyrábí od 3. června. Na 1. bloku pokračuje plánovaná odstávka pro výměnu paliva. Je demontován reaktor a z jeho aktivní zóny se vyváží palivo. Za několi málo dní bude reaktor opět v plném provozu.
Where now?
Svatební veletrh vábil už na třetí ročník
Akce nabídla módní přehlídky, strom přání pro snoubence nebo lesknoucí se limuzíny. „Je tu zastoupeno na třicet oborů, které se podílí na organizaci svateb," uvedla organizátorka veletrhu Štěpánka Bendová s tím, že kromě agentur specializovaných na svatby jsou zastoupeny třeba i hotely nebo penziony. Podle Štěpánky Bendové jsou jižní Čechy snoubencům zaslíbené. Hlavními taháky regionu jsou venkovní obřady pod širým nebem obecně, a zámky Hluboká a Český Krumlov. Hluboká je lákavá, je to princeznovský zámek. V pátek a v sobotu uzavře sňatek v letní sezoně osm až devět párů, z toho tři až čtyři páry jsou cizinci. Český Krumlov je navíc památka UNESCO. Turisté město navštíví a když hledají místo pro svatbu, vzpomenou si, že to by mohlo být to pravé romantické místo pro svatební obřad.Pozornost na veletrhu poutal červenou a smetanovou barvou a květy na chladiči i dokonale zrenovovaný autobus z roku 1970, patřící dopravnímu podniku. „Je o to zájem. Má kapacitu 29 míst k sezení. Ptali se na jeho pronájem už i z penzionu, kam jezdí hodně svateb," naznačil dohlížející Jiří Nováček, že atrakce je k mání. Veletrh se konal letos potřetí.
Show more
Náročný Silvestr v Českých Budějovicích
Silvestrovská noc byla pro Záchranou zdravotnickou službu Jihočeského kraje a pro jihočeské nemocnice náročná. Výjezdy v kraji zajišťovalo standartních padesát skupin včetně 15 lékařů, 50 zdravotnických záchranářů a 40 řidičů záchranářů. O silvestrovské noci řešili zhruba stejný počet událostí jako předešlý rok, tj. 142 incidentů. Poslední noc v roce ale znamenala navýšení o 65% událostí oproti průměru při nočních směnách. Nejvíce lidé volali na linku 155 první hodiny Nového roku. Převážně k pádům, řezným ránám, úrazům při napadeních pod vlivem alkoholu a intoxikace alkoholem došlo v 28 případech. Lékaři traumatologického oddělení vedli již před půlnocí první operaci pacienta, kterému museli bohužel po použití zábavní pyrotechniky amputovat třetí prst na levé ruce. Na silvestra ošetřili ve strakonické nemocnici 15 pacientů. Stejnému počtu zraněných poskytla své služby i nemocnice v Táboře. Silvestrovské oslavy z pohledu hasičů byly na jihu Čech extrémně klidné, nemuseli jsme řešit v souvislosti s nimi žádné zásahy.
Show more
V mládí chytal vážky a později je vyřezal do dřeva
Ke dřevu měl blízko vždy, původně se totiž věnoval truhlařině. Dnes je ale Jiří Nekola na plný úvazek řezbářem. Začínal jsem na malých věcech, dělal jsem třeba sovičky," zavzpomínal na své začátky Jiří Nekola ze Štipoklas u Týna nad Vltavou. „Postupně se z toho stala práce na plný úvazek. Začal jsem shánět různé odborné knihy a podobně," dodal. Právě o tomto víkendu mohli jeho práci vidět všichni, kteří zavítali na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Uskutečnil se zde závěr soutěže Oslavy lesa a dřeva. Přímo na náměstí tak od pátku do neděle pracovalo na svých sochách celkem osm řezbářů z různých koutů Česka. „Měli jsme k dispozici dvoumetrový dubový kmen. Na celou práci jsme měli týden. Do čtvrtka jsme pracovali u rybníka Olšina nedaleko Horní Plané, zbytek doděláváme zde," vysvětlil a dodal, že se rozhodl svou sochu pojmout trochu netradičně. „Moje Vážka není z jednoho kusu, práci jsem si rozdělil, z části kmene jsem udělal podstavec, na kterém bude umístěná samotná vážka," popsal svou sochu. Na českobudějovickém náměstí došlo především na jemnější práci. „Některé detaily sochy jsou třeba opálené speciálním hořákem. Krásně vyhladí dřevo, zbaví ho jemných třísek, třeba i na místech, která jsou nedostupná. Zároveň to ale působí i jako doplněk sochy, opálené části vytvářejí stínování," přiblížil techniku zkušený řezbář. Inspiraci pro svou sochu hledal v přírodě. „Hodně dělám figurální tvorbu, zde ale bylo zadání Flóra a fauna v českých lesích. Proto jsem zvolil právě vážku. Dokonce jsem jednu i chytil u vody, abych měl dobrou předlohu a mohl odpozorovat všechny detaily," dodal a ukázal na vážku ve sklenici, kterou měl s sebou i na českobudějovickém náměstí. Myslíme, že můžeme panu Nekolovi vzdát hold za jeho opravdové umění. Tato umělecká výstava byla pro všechny zúčastněné jistě velkou zábavou a poučením.
Show more