Rekonstrukce rozhledny na Sněžníku
Letošní sezónu budou muset turisté oželet výhled z rozhledny na Sněžníku. Během léta totiž projde její věž náročnou a nákladnou rekonstrukcí. Vzhledem ke klimatickým podmínkám, které panují na Sněžníku, není možné opravy provádět jindy než během léta. Opravy vyjdou na přibližně dva a tři čtvrtě milionu korun, což je jedna z největších letošních investic v Jílovém. Navazují na první etapu. Během té byla opravena podesta rozhledny. Na podzim roku 2014 bylo nutné podestu odizolovat, aby ji neničila voda, která zároveň vzlínala i do věže. A právě voda vzlínající pískovcovými kameny, ze kterých je věž postavena, byla jedním z důvodů, proč musí jílovská radnice udělat i druhou etapu rekonstrukce více než 150 let staré rozhledny. Nyní přijde na řadu oprava samotné věže a balkonu. Původně se přitom druhá etapa rekonstrukce rozhledny měla uskutečnit již loni. Rozhledna na Děčínském Sněžníku patří k nejstarším svého druhu u nás. Předloni oslavila 150 let své existence, a to i přesto, že jí i hrozil odstřel. Poslední velkou opravou prošla rozhledna na počátku 90. let minulého století, kdy se podařilo Jílovému sehnat potřebné dva miliony korun na její opravu. Při rekonstrukci byla celá rozhledna stažena ocelovými sponami a vruty. Kolem věže muselo být také postaveno lešení. Oprava se ale podařila tak, že to na jejím vzhledu není patrné. Byl také rozebrán a znovu složen ochoz věže. Vzhledem k výrazně větší náročnosti tehdejších oprav byla rozhledna uzavřena mnohem déle. Turisté na ni nemohli vystoupat celé dva roky. Tyto architektonické památky bychom měli udržovat a zachovávat v co nejlepším stavu, aby se příští generace mohli těšit z tak krásného výhledu této rozhledny.
Where now?
Hasiči sundali z komína mrtvého čápa
Na Českobudějovicko přiletělo zatím jen pár čapích jedinců. Jak uvedl vedoucí Skupiny pro výzkum brodivých ptáků, na některých místech okresu sice čápy zaznamenali, všude je však vždy jen jeden z páru. Čáp byl viněný například v Dubném, ve Strýčicích nebo Hluboké nad Vltavou. Právě na Hluboké má pobyt čápa špatný a smutný konec. Ten na komín u zdejšího zahradnictví přiletěl 19. března, o čtyři dny déle jej však místní a budějovičtí hasiči sundavali z hnízda mrtvého. Čáp byl odvezen na státní veterinární kliniku na pitvu. Na jeho těle nebylo zřejmé poranění, bude se proto kvůli podezření na otravu dělat i toxikologie. Výsledky by měly být hotové do několika dnů. Oba členové čapího páru se zatím uhnízdili jen v Kaplici. S následným oteplením se očekává přílet zbylých jedinců.
Show more
Náročný Silvestr v Českých Budějovicích
Silvestrovská noc byla pro Záchranou zdravotnickou službu Jihočeského kraje a pro jihočeské nemocnice náročná. Výjezdy v kraji zajišťovalo standartních padesát skupin včetně 15 lékařů, 50 zdravotnických záchranářů a 40 řidičů záchranářů. O silvestrovské noci řešili zhruba stejný počet událostí jako předešlý rok, tj. 142 incidentů. Poslední noc v roce ale znamenala navýšení o 65% událostí oproti průměru při nočních směnách. Nejvíce lidé volali na linku 155 první hodiny Nového roku. Převážně k pádům, řezným ránám, úrazům při napadeních pod vlivem alkoholu a intoxikace alkoholem došlo v 28 případech. Lékaři traumatologického oddělení vedli již před půlnocí první operaci pacienta, kterému museli bohužel po použití zábavní pyrotechniky amputovat třetí prst na levé ruce. Na silvestra ošetřili ve strakonické nemocnici 15 pacientů. Stejnému počtu zraněných poskytla své služby i nemocnice v Táboře. Silvestrovské oslavy z pohledu hasičů byly na jihu Čech extrémně klidné, nemuseli jsme řešit v souvislosti s nimi žádné zásahy.
Show more
Výročí Českých Budějovic připomíná sada mincí
Tři stříbrné pamětní medaile s motivem Českých Budějovic začala mincovna razit teprve před několika dny. Zajímavostí je, že všechny návrhy pocházejí ze soutěže, kterou vypsala Česká národní banka. Je na minci o nominální hodnotě 200 Kč. Tato dvousetkoruna se podle emisního plánu ČNB objeví v nabídce distributorů v březnu. Ostatní nevyužité návrhy by nejspíš upadly v zapomnění, nebýt unikátního programu Pražské mincovny, jehož smyslem je realizace právě takto nevyužitých, přitom však umělecky vysoce hodnotných motivů. „Nápady do soutěží zasílá řada špičkových českých a slovenských výtvarníků, mince České národní banky ke konkrétnímu tématu však může být pouze jedna. Naše emisní rada proto vyhodnocuje další návrhy, které odpovídají náročným kritériím a výběr z nich pak vyrazíme jako stříbrné, či zlaté odražky," vysvětlil mincmistr Pražské mincovny Ondřej Koňařík. A kterým umělcům se dostalo cti, aby jejich návrhy byly takto zvěčněny do drahých kovů? Emisní rada vybrala návrhy Majky Wichnerové, Lenky Nebeské a Josefa Šafaříka. „Pro lícní stranu jsem použila kompozici historických staveb, kterou doplňuje socha zakladatele Českých Budějovic Přemysla Otakara II. Pamětihodnostem na rubu dominuje Samsonova kašna. Ta sice pochází z pozdější doby, ale patří k typickým památkám města," popsala svoje dílo Majka Wichnerová.
Show more