Třeboň
Lázeňské město Třeboň je významným centrem Třeboňské pánve, kde si můžete projít krásné turistické stezky, centrum města a využít rozmanitého ubytování všeho druhu. Město bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací a je střediskem Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko.
Leží na Zlaté Stoce v okrese Jindřichův Hradec asi 20 km východně od Českých Budějovic v nadmořské výšce 434 m.
Počátky města sahají do poloviny 12. století, kdy v močálovité oblasti dnešního Třeboňska vznikla na obchodní stezce osada (nebo dvorec). Český název je poprvé doložen k roku 1262. Tehdy ves patřila do majetku rodu Vítkovců. Ve 13. století je Třeboň již uváděna jako město. Ve 14. století bylo město opevněno a přešlo do majetku Rožmberků. Těm patřila od roku 1366 nepřetržitě až do roku 1611 a toto období bylo dobou největšího rozmachu města. Vrcholným obdobím Třeboně se stal konec 15. a 16. století v souvislosti s rozvojem rybníkařství. V jejím okolí byl vytvořen rozsáhlý rybničný a vodohospodářský systém, v těsném sousedství města byl založen rybník Svět a nedaleko i největší rybník v Čechách, Rožmberk. Ve městě působili jako správci oblasti známí rybníkáři Štěpánek Netolický a Jakub Krčín.
Za dobu své existence město několikrát vyhořelo, těžké škody v něm zanechala třicetiletá válka, kolem roku 1640 padlo za oběť moru téměř všechno jeho obyvatelstvo. Od roku 1660 bylo město v majetku Schwarzenbergů, kteří započali s obnovou města. Vesměs barokní úpravy tak daly Třeboni její současnou tvář. Na konci 19. století zde byly založeny sezónní lázně, využívající léčivých vlastností rašeliny. Největší novodobý rozvoj města začal po druhé světové válce. Lázně byly po roce 1950 postupně rozšiřovány a přebudovány na významné sanatorium pro léčbu chorob pohybového ústrojí.
Třeboň má ojediněle zachovaný hradební systém. Jednoduché opevnění z konce 14. století doplnil Štěpánek Netolický ve dvacátých letech 16. století o druhý hradební pás s baštami, příkopem a valem. Vstup do města střeží zachované mohutné brány - Hradecká a Novohradská (východní) a novější Budějovická (západní). Součástí obranného systému města byl i dnešní renesanční zámek s rozlehlým parkem rozkládající se na jihozápadní straně historického jádra.
Přirozeným centrem Třeboně je její náměstí, obklopené měšťanskými domy s renesančními a barokními štíty. Nejvýznamnějším objektem na náměstí je radnice. Uprostřed náměstí se tyčí Mariánský sloup z roku 1781.
V severozápadní části města stojí pozůstatky bývalého augustiniánského kláštera ze 14. století s kostelem svatého Jiljí.
Na jižní straně města se rozkládá rybník Svět, na jehož břehu jsou rekreační střediska.
Na břehu Světa, asi 1,5 km od centra, se nalézá v přírodním parku Schwarzenberská hrobka.
Kam dál?
Holašovice
Obec Holašovice leží 15 km západně od města České Budějovice ve stejnojmenném okrese na jižním okraji Hlubocko-zbudovských blat a na severovýchodním okraji CHKO Blanský les v nadmořské výšce 498 m.
Zobrazit více
Okolí České Budějovice
Poznejte krásu a historii Českých Budějovic, jež jsou metropolí jižních Čech. Mnohé penziony České Budějovice vždy doporučují návštívit historické centrum města, které nabízí řadu památek: Náměstí Přemysla Otakara II., Radnici, Samsonova kašna, Katedrála sv. Mikuláše, Černá věž, Dominikánský klášter aj. Najdete zde také řadu sportovního vyžití, plavecký a zimní stadion, vyhlídkové plavby po řece Vltavě, množství cyklistických tras vhodných i pro in-line bruslení. Ubytování České Budějovice je ideální výchozí místo pro výlety do celého jihočeského kraje. Nedaleko penzionu České Budějovice leží jeden z nejhezčích zámků v České republice zámek Hluboká nad Vltavou. Rodiče s dětmi mohou navštívit zoologickou zahradu Obora. Nenechte si také ujít návštěvu nedalekého Českého Krumlova s mnoha památkami, jež je zapsán na seznamu památek UNESCO.
Zobrazit více
Český Krumlov
Český Krumlov je považován za jedno z nejkrásnějších českých měst. Pro svůj jedinečně dochovaný komplex středověkého města byl zapsán do Seznamu kulturního dědictví UNESCO a vyhlášen městskou památkovou rezervací, po Praze druhou nejvýznamnější u nás. Neméně známý a krásný je také zdejší stejnojmenný zámek.
Zobrazit více